baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Nowoczesne technologie w sadownictwie

kombajn-elektryczny-696x464
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Chociaż wiele lat upłynie zanim niektóre z rozwiązań prezentowanych na targach Interpoma 2022 będą powszechnie stosowane w sadach, warto orientować się, w którą stronę idzie technika, wspierająca zrównoważona produkcje sadowniczą zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Drony, elektryczne i hybrydowe kombajny, oprogramowanie zliczające rozmiar jabłek i wybarwienie podczas zbiorów, panele fotowoltaiczne nad sadem – to niektóre z tych najnowocześniejszych rozwiązań. 

Założenia nowej europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej, szczególnie te związane z europejskim Zielonym Ładem i neutralnością klimatyczną, wśród samych sadowników wywołują gorąca dyskusje przed wszystkim za sprawą wyzwań, z jakimi wiąże się ich realizacja.

Jak wypłyną one na koszty produkcji i ich opłacalność, czy jabłka z Europy przestaną być konkurencyjne na rynkach eksportowych to tylko kilka z pytań które zadają sadownicy i organizacje branżowe. Producenci owoców uważnie więc przyglądają się nowym rozwiązaniem i technologiom, które mogą im w tym pomóc. Widać to było także podczas INTERPOMY, największych w Europie targach dedykowanych sadownictwu, które po przerwie spowodowanej pandemią, odbyły w listopadzie 2022 roku w położonym w Południowym Tyrolu Bolzano.

Czytaj więcej

Sadownictwo dla młodych i wytrwałych

Czy zaangażowanie w profesjonalną produkcję owoców to dobry wybór na rozwój własnej działalności? Ten materiał kierujemy do uczniów i absolwentów kierunków rolniczych