formula_nowa_kolejnosc

PolitykaRolna.eu

Nowoczesne technologie w sadownictwie

kombajn-elektryczny-696x464
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Chociaż wiele lat upłynie zanim niektóre z rozwiązań prezentowanych na targach Interpoma 2022 będą powszechnie stosowane w sadach, warto orientować się, w którą stronę idzie technika, wspierająca zrównoważona produkcje sadowniczą zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Drony, elektryczne i hybrydowe kombajny, oprogramowanie zliczające rozmiar jabłek i wybarwienie podczas zbiorów, panele fotowoltaiczne nad sadem – to niektóre z tych najnowocześniejszych rozwiązań. 

Założenia nowej europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej, szczególnie te związane z europejskim Zielonym Ładem i neutralnością klimatyczną, wśród samych sadowników wywołują gorąca dyskusje przed wszystkim za sprawą wyzwań, z jakimi wiąże się ich realizacja.

Jak wypłyną one na koszty produkcji i ich opłacalność, czy jabłka z Europy przestaną być konkurencyjne na rynkach eksportowych to tylko kilka z pytań które zadają sadownicy i organizacje branżowe. Producenci owoców uważnie więc przyglądają się nowym rozwiązaniem i technologiom, które mogą im w tym pomóc. Widać to było także podczas INTERPOMY, największych w Europie targach dedykowanych sadownictwu, które po przerwie spowodowanej pandemią, odbyły w listopadzie 2022 roku w położonym w Południowym Tyrolu Bolzano.

Czytaj więcej

Zielona transformacja na obszarach wiejskich

Jak co roku Stowarzyszenie AGROEKOTON – partner projektu INFOCAP – zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji organizowanej przy wsparciu Krajowej Sieci

Jak PROW zmienia obszary wiejskie?

Ekipa filmowa naszego partnera, Stowarzyszenia AGROEKOTON, odwiedza region świętokrzyski śladami operacji zrealizowanych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jakie korzyści z realizacji