baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Najbardziej ekologiczny rejon europejski

eu-organic-awards-0C3A8843_230922
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

W przyjętym w marcu 2021 roku Planie Działań na rzecz Rozwoju Produkcji Ekologicznej przyjęto założenie, że w celu pobudzenia produkcji ekologicznej powinien rosnąć popyt konsumentów na produkty ekologiczne. W tym celu plan działania przewiduje wprowadzenie corocznych nagród uznających doskonałość w organicznym łańcuchu wartości.

Ceremonia wręczenia nagród EU Organic Awards z udziałem Janusza Wojciechowskiego – Komisarza EU ds. rolnictwa .

Wsparcie rolnictwa w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, kładzie silny nacisk na systemy produkcji ekologicznej. Jej programy składowe, takie jak Zielony Ład, od pola do stołu pozwalają przekształcać nasze europejskie systemy w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a najlepszym tego przykładem jest laureat tegorocznej nagrody #EU Organic Awards 2022 w kategorii Region, Francuska Oksytania.

Region ten, dla określenia nowego priorytetu swojego rozwoju, opartego o ekologiczną żywność i rolnictwo, opracował Zielony Ład Regionu i Plan Organiczny. Obecnie 19% wszystkich użytków rolnych jest tu uprawianych ekologicznie, obejmując przestrzeń 608 285 hektarów i 13 265 gospodarstw. Celem jest osiągnięcie 30% wszystkich użytków rolnych pod rolnictwem ekologicznym do 2030 roku.

Ponadto, w Oksytanii przyjęto kompleksowe podejście, obejmujące integracyjne zarządzanie regionalne i pełen łańcuch wartości od pola do stołu. Obecnie 33% pomocy regionalnej dla rolnictwa trafia do rolnictwa ekologicznego. 8% całej żywności kupowanej przez region w szkołach średnich to żywność ekologiczna, a 6% produkowanej stanowi zarówno żywność ekologiczna, jak i lokalna. Region jest częścią etykiety „Territoire BIO engagé”.

Informacje o pozostałych laureatach można znaleźć tutaj: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organic-action-plan/eu-organic-awards_en

Czytaj więcej

Premie dla młodych rolników

Od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. będzie można ubiegać się o przyznanie premii dla młodych rolników. Wsparcie to realizowane jest