baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Ponad 3,7 mld euro na dobrostan zwierząt w KPS

Foto B. Arabska
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Jednym z najważniejszych elementów zatwierdzonego przez Komisje Europejską polskiego Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej  jest  wsparcie dla gospodarstw hodowlanych i wzmocnienie polskiej hodowli, głównie przez dopłaty na dobrostan zwierząt.

Ponad 3,7 mld euro, czyli około 16 miliardów złotych, przeznaczone zostanie na pomoc dla polskich hodowców, głównie przez wspieranie tych rolników, którzy dobrowolnie wprowadzają podwyższone standardy dobrostanu zwierząt.

W 2019 roku z  wprowadzony został w Polsce pilotażowy program dobrostanu nazwany popularnie „Krowa 500 plus”. Obecnie efektywnie korzysta z niego ponad 50 tysięcy rolników.

Teraz w ramach Krajowego Planu Strategicznego  rozszerzony zostanie  ten program w taki sposób, że w warunkach pełnego dobrostanu (czyli więcej przestrzeni, wolny wybieg, letni wypas, ściółka w budynkach) to może być dopłata nie tylko 500 zł plus ale nawet 1500 plus dla tych rolników którzy korzystających  z systemu wsparcia produkcyjnego do krów i młodego bydła i którzy ponadto w maksymalnym stopniu dobrowolnie zwiększą standardy dobrostanu.

źródło WRP, foto B. Arabska

Czytaj więcej

Sadownictwo dla młodych i wytrwałych

Czy zaangażowanie w profesjonalną produkcję owoców to dobry wybór na rozwój własnej działalności? Ten materiał kierujemy do uczniów i absolwentów kierunków rolniczych