baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Bioochrona warzyw coraz skuteczniejsza

Plantacja kapusty
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Jednym z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu jest strategia „Od pola do stołu”, która zakłada ograniczenie stosowania pestycydów o 50%. To duże wyzwanie dla producentów warzyw, ale jest to również szansa do wprowadzenia nowych metod ochrony roślin. Doktor Michał Pniak z firmy Biocont wyjaśnia, jakie są możliwości biologicznej ochrony warzyw przed szkodnikami i chorobami.

Specjalista podkreślił, że metody biologiczne mogą wspomagać ochronę roślin, dzięki temu, że wykorzystują naturalne procesy, które zachodzą w przyrodzie. Założenia praktykowanej od lat w Polsce integrowanej ochrony roślin stawiają na pierwszym miejscu naturalne, biologiczne rozwiązania. Po rozwiązania chemiczne powinno się sięgać w ostateczności, gdy inne metody nie są skuteczne. Takie podejście pozwala ograniczyć ilość stosowanych środków ochrony roślin.

Biorozwiazania na szkodniki

Na przykład w uprawie warzyw kapustnych do zwalczania gąsienic uszkadzających liście można stosować środki biologiczne na bazie bakterii Bacillus thuringensis. Środki te mogą stanowić skuteczną ochornę przeciwko tantnisiowi krzyżowiaczkowi, piętnówkom czy bielinkom. Skuteczność tych środków jest porównywalna z chemicznymi środkami. W zwalczniu mączlika warzywnego, który występuje coraz liczniej, dr Michał Pniak polecał wyciąg z nasion miodli indyjskiej (azadyrachtyna). Związek ten skutecznie zwalcza też gąsienice w uprawach warzyw oraz wciornastki.

Do zwalczania mączlika warzywnego warto wykorzystać wyciąg z nasion miodli indyjskiej
Do zwalczania mączlika warzywnego warto wykorzystać wyciąg z nasion miodli indyjskiej. Fot. A. Andrzejewska

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem biologicznym jest olejek pomarańczowy, który działa kontaktowo na mączlika, mszyce i inne drobne szkodniki żerujące na nadziemnych częściach roślin. Również zwiększa się ilość preparatów stosowanych w ochronie roślin zawierających grzyby owadobójcze takie jak Beauveria bassiana. Grzyb ten może służyć do zwalczania drobnych szkodników żerujących na nadziemnych częściach roślin, albo do zwalczania drutowców.

Olejek pomarańczowy to skuteczne rozwiązanie na mszyce
Olejek pomarańczowy to skuteczne rozwiązanie na mszyce. Fot. A. Andrzejewska

Biofungicydy

Przeciwko chorobom grzybowym specjalista polecał środki zawierające bakterie grzybobójcze Bacillus amyloliquefaciens, a na choroby odglebowe rekomendował stosowanie preparatów na bazie Trichodermy. Szczepy tego grzyba w glebie działają antagonistycznie w stosunku do patogenów, a w wielu przypadkach również pasożytują je. Skuteczność środków biologicznych w bardzo wielu przypadkach jest porównywalna ze środkami chemicznymi, ale trzeba nauczyć się postępować ze środkami biologicznymi. Bardzo ważne są warunki w jakich dany produkt ma działać. Zwykle w niższych temperaturach działają wolniej. Warto jednak sięgać po naturalne metody ograniczania chorób i szkodników, ponieważ w chronionych w ten sposób warzywach nie ma niepożądanych pozostałości pestycydów.

Opracowała: Aleksandra Andrzejewska

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po