Prawie półtora tysiąca uczniów z całej Polski przyjechało w poniedziałek do Sielinka na Krajowe Dni Pola. Podczas Dnia Młodego Rolnika uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach polowych, w praktyce przekonać się, jak wygląda nowoczesne rolnictwo oraz spotkać się z Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszardem Bartosikiem.
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 dobiegły końca. Ostatnim akcentem imprezy był Dzień Młodego Rolnika, w całości poświęcony uczniom szkół średnich.
Spotkania z młodzieżą są bardzo ważne
– Kiedy wchodziłem na teren WODR w Sielinku i zobaczyłem tłumy młodych ludzi, moje serce się uradowało. Cieszę się, że mamy tyle szkół rolniczych, że ten zawód ma przed sobą przyszłość. Wielu z Was będzie wykonywało tę profesję w przyszłości – mówił wiceminister Ryszard Bartosik w trakcie spotkania z uczniami szkół średnich.
I dodawał: – Za niedługo będą już wakacje. To czas wypoczynku, ale na wsi także intensywnej pracy. Życzę Wam, aby ten rok szkolny zakończył się sukcesami oraz byście mogli na wakacjach odpocząć, lecz także w razie potrzeby pomóc swoim rodzicom.
– Bardzo się cieszę, że możemy Was powitać w Sielinku. Już zeszłoroczne Krajowe Dni Pola w województwie mazowieckim pokazały, że spotkania z młodzieżą są bardzo ważne. Młodzież jest spragniona tego, by zobaczyć w praktyce, co możemy zaoferować – mówił z kolei Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
W spotkaniu z wiceministrem Ryszardem Bartosikiem uczestniczyło prawie 200 uczniów.
Lekcje polowe w Sielinku
Jeszcze więcej osób, bo prawie półtora tysiąca uczniów, wzięło udział w ostatnim dniu Krajowych Dni Pola.
Uczniowie uczestniczyli w lekcjach polowych poświęconych nowoczesnemu rolnictwu, doradztwu rolniczemu, energii dla rolnictwa czy ogrodnictwu. Ponadto, mogli obejrzeć na żywo pokazy polowe oraz zwierzęce.
Dzień Młodego Rolnika był ostatnim akcentem Krajowych Dni Pola. Tym samym największe wydarzenie rolnicze w Polsce w poniedziałek dobiegło końca.
Patroni i partnerzy Krajowych Dni Pola Sielinko 2023
Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.
Sponsorami Generalnymi Krajowych Dni Pola są firmy Anwil oraz Polregio. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest firma KUHN Maszyny Rolnicze.
Sponsorami Głównymi Branżowymi są Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen. Partnerem Głównym Branżowym jest Krajowa Grupa Spożywcza.
źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu