baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Rolnictwo węglowe – rekordowe wypłaty w ramach programu Agreeny

renewable-energy-4175934_1280
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Rolnicy zarejestrowani w platformie Agreeny już kolejny rok otrzymali wypłaty w ramach programu rolnictwa węglowego, finansując w ten sposób wdrażane praktyki regeneracyjne

W sezonie 2022 liczba rolników zapisanych do programu AgreenaCarbon wzrosła czterokrotnie, a dotychczasowi członkowie zdecydowali się dodać do programu dodatkowe grunty rolne. Stanowiły one aż 20% ogólnego wzrostu portfela Agreeny.

Firma Agreena z siedzibą w Kopenhadze, działająca w 16 krajach, której platforma do zarządzania węglem w glebie jest jedną z największych na świecie, ogłosiła dziś wyniki drugiego roku zbiorów (HY) i kwotę drugiej corocznej szybszej wypłaty dla uczestniczących w programie rolników z Europy. Liczba hektarów objętych programem wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, a liczba uczestników programu – czterokrotnie.

Agreena wypłaca rolnikom rekordowe kwoty w ramach programu zarządzania dwutlenkiem węgla z gleby. Wynoszą one w zależności od regionu od 32 do 36 euro za każdy wygenerowany certyfikat węglowy, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Firma jest pionierem w skalowaniu praktyk rolnych umożliwiających wiązanie dwutlenku węgla w glebie.  Wypracowane w ich wyniku certyfikaty węglowe będą wkrótce dostępne na rynku dla firm, które chcą uczestniczyć w przejściu rolników na praktyki pomagające w walce ze zmianami klimatycznymi oraz utratą różnorodności biologicznej, jak i przyszłością bezpieczeństwa żywnościowego.

O ile sekwestracja dwutlenku węgla w rolnictwie została uznana za jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania działań na rzecz klimatu ze względu na jego dostępność i natychmiastowy możliwy wpływ, to główną przeszkodą są wysokie koszty początkowe dla rolników. Wykorzystując dobrowolny rynek emisji dwutlenku węgla (VCM) do przekształcania przyjaznych dla klimatu praktyk rolniczych w wysokiej jakości certyfikaty węglowe, Agreena zapewnia rolnikom nowy, dodatkowy strumień przychodów. Rolnicy również dostrzegają korzyści. Dwadzieścia procent rocznego wzrostu liczby hektarów w portfolio Agreeny pochodzi od rolników już należących do programu, którzy dodali do platformy kolejne działki rolne.

„Agreena wprowadza na rynek nową kategorię certyfikatów węglowych. Ich tworzenie i skalowanie zajmie trochę czasu, ale rolnicy nie mogą czekać. Potrzebują niezawodnych i płynnych wypłat, które pomogą im pokryć koszty związane z transformacją klimatyczną” – mówi Simon Haldrup, dyrektor generalny Agreena. „Dlatego Agreena podejmuje skalkulowane ryzyko i wypłaca dochód rolnikom w każdym roku zbiorów. Mimo to certyfikaty węglowe są tylko częścią rozwiązania, potrzebujemy różnych zachęt, aby szybko przestawić rolników na całym świecie na praktyki regeneracyjne”.

Rolnicy i firmy, które polegają na certyfikatach emisji dwutlenku węgla w swoich działaniach w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju, działają w różnych ramach czasowych. Sprzedaż certyfikatów może trwać rok lub dłużej od momentu ich wygenerowania. Opcja szybszej wypłaty realizowana przez firmę Agreena wypełnia tę lukę. Rolnicy zarejestrowani w programie Agreena mogą zdecydować, w jaki sposób chcą wykorzystać wygenerowane certyfikaty, a jedną z tych opcji jest wypłata wkrótce po zakończeniu roku zbiorów, aby pomóc w pokryciu kosztów początkowych. Kwota wczesnej wypłaty odzwierciedla ceny rynkowe w danym czasie. Rozwój dobrowolnego rynku emisji dwutlenku węgla i ceny uznanych certyfikatów węglowych stale rosną, a zyskami ze sprzedaży certyfikatów Agreena dzieli się z rolnikami.

Certyfikaty węglowe Agreena są rezultatem działań rolników na rzecz sekwestracji dwutlenku węgla
z atmosfery w glebach, a także zmniejszenia ich własnych emisji dzięki praktykom takim jak uprawa pasowa. Firma opracowała wysoce wiarygodny program, który jest zgodny z najnowszymi ustaleniami Międzyrządowego Zespołu ds. zmian Klimatu (IPCC) i uznanymi zasadami VCM, oraz zbudowała relacje z partnerami rolnymi i rolnikami w całej Europie.

Termin rejestracji w programie Agreena 2023 zbliża się wielkimi krokami. Rolnicy mają czas do
30 czerwca, by dołączyć do niego jeszcze w bieżącym roku rozliczeniowym, obliczyć swój potencjał zarobkowy i złożyć wniosek, wypełniając formularz na stronie internetowej Agreena. Więcej informacji na temat programu i jego działania można znaleźć tutaj.

Agreena przewiduje, że w miarę rozwoju i ewolucji VCM, rynek będzie obserwował ciągły wzrost związany z certyfikacją i nowymi standardami w tej dziedzinie. Portfel certyfikatów Agreena w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i usuwania dwutlenku węgla jest akredytowany zgodnie z normą ISO 14064-2 i jest obecnie poddawany certyfikacji Verra VCS. Ten proces zakończy się jeszcze przed końcem tego roku.

***

Agreena uwalnia siłę dobrowolnego rynku węgla i kapitału naturalnego w celu finansowania przejścia na rolnictwo regeneracyjne. Działając w ścisłej współpracy z rolnikami na 16 rynkach w Europie, AgreenaCarbon jest wiodącą na świecie platformą do pomiaru sekwestracji węgla w glebie. Dzięki precyzyjnym narzędziom agronomicznym i zaawansowanej technologii MRV Hummingbird Technologies, w połączeniu z programem terenowym AgreenaCarbon, firma wydaje najwyższej jakości certyfikaty węglowe dostępne obecnie na rynku i umożliwia rolnikom planowanie przyszłości.

Czytaj więcej

Premie dla młodych rolników

Od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. będzie można ubiegać się o przyznanie premii dla młodych rolników. Wsparcie to realizowane jest