formula_nowa_kolejnosc

PolitykaRolna.eu

Rolnictwo węglowe – rekordowe wypłaty w ramach programu Agreeny

renewable-energy-4175934_1280
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Rolnicy zarejestrowani w platformie Agreeny już kolejny rok otrzymali wypłaty w ramach programu rolnictwa węglowego, finansując w ten sposób wdrażane praktyki regeneracyjne

W sezonie 2022 liczba rolników zapisanych do programu AgreenaCarbon wzrosła czterokrotnie, a dotychczasowi członkowie zdecydowali się dodać do programu dodatkowe grunty rolne. Stanowiły one aż 20% ogólnego wzrostu portfela Agreeny.

Firma Agreena z siedzibą w Kopenhadze, działająca w 16 krajach, której platforma do zarządzania węglem w glebie jest jedną z największych na świecie, ogłosiła dziś wyniki drugiego roku zbiorów (HY) i kwotę drugiej corocznej szybszej wypłaty dla uczestniczących w programie rolników z Europy. Liczba hektarów objętych programem wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, a liczba uczestników programu – czterokrotnie.

Agreena wypłaca rolnikom rekordowe kwoty w ramach programu zarządzania dwutlenkiem węgla z gleby. Wynoszą one w zależności od regionu od 32 do 36 euro za każdy wygenerowany certyfikat węglowy, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Firma jest pionierem w skalowaniu praktyk rolnych umożliwiających wiązanie dwutlenku węgla w glebie.  Wypracowane w ich wyniku certyfikaty węglowe będą wkrótce dostępne na rynku dla firm, które chcą uczestniczyć w przejściu rolników na praktyki pomagające w walce ze zmianami klimatycznymi oraz utratą różnorodności biologicznej, jak i przyszłością bezpieczeństwa żywnościowego.

O ile sekwestracja dwutlenku węgla w rolnictwie została uznana za jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania działań na rzecz klimatu ze względu na jego dostępność i natychmiastowy możliwy wpływ, to główną przeszkodą są wysokie koszty początkowe dla rolników. Wykorzystując dobrowolny rynek emisji dwutlenku węgla (VCM) do przekształcania przyjaznych dla klimatu praktyk rolniczych w wysokiej jakości certyfikaty węglowe, Agreena zapewnia rolnikom nowy, dodatkowy strumień przychodów. Rolnicy również dostrzegają korzyści. Dwadzieścia procent rocznego wzrostu liczby hektarów w portfolio Agreeny pochodzi od rolników już należących do programu, którzy dodali do platformy kolejne działki rolne.

„Agreena wprowadza na rynek nową kategorię certyfikatów węglowych. Ich tworzenie i skalowanie zajmie trochę czasu, ale rolnicy nie mogą czekać. Potrzebują niezawodnych i płynnych wypłat, które pomogą im pokryć koszty związane z transformacją klimatyczną” – mówi Simon Haldrup, dyrektor generalny Agreena. „Dlatego Agreena podejmuje skalkulowane ryzyko i wypłaca dochód rolnikom w każdym roku zbiorów. Mimo to certyfikaty węglowe są tylko częścią rozwiązania, potrzebujemy różnych zachęt, aby szybko przestawić rolników na całym świecie na praktyki regeneracyjne”.

Rolnicy i firmy, które polegają na certyfikatach emisji dwutlenku węgla w swoich działaniach w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju, działają w różnych ramach czasowych. Sprzedaż certyfikatów może trwać rok lub dłużej od momentu ich wygenerowania. Opcja szybszej wypłaty realizowana przez firmę Agreena wypełnia tę lukę. Rolnicy zarejestrowani w programie Agreena mogą zdecydować, w jaki sposób chcą wykorzystać wygenerowane certyfikaty, a jedną z tych opcji jest wypłata wkrótce po zakończeniu roku zbiorów, aby pomóc w pokryciu kosztów początkowych. Kwota wczesnej wypłaty odzwierciedla ceny rynkowe w danym czasie. Rozwój dobrowolnego rynku emisji dwutlenku węgla i ceny uznanych certyfikatów węglowych stale rosną, a zyskami ze sprzedaży certyfikatów Agreena dzieli się z rolnikami.

Certyfikaty węglowe Agreena są rezultatem działań rolników na rzecz sekwestracji dwutlenku węgla
z atmosfery w glebach, a także zmniejszenia ich własnych emisji dzięki praktykom takim jak uprawa pasowa. Firma opracowała wysoce wiarygodny program, który jest zgodny z najnowszymi ustaleniami Międzyrządowego Zespołu ds. zmian Klimatu (IPCC) i uznanymi zasadami VCM, oraz zbudowała relacje z partnerami rolnymi i rolnikami w całej Europie.

Termin rejestracji w programie Agreena 2023 zbliża się wielkimi krokami. Rolnicy mają czas do
30 czerwca, by dołączyć do niego jeszcze w bieżącym roku rozliczeniowym, obliczyć swój potencjał zarobkowy i złożyć wniosek, wypełniając formularz na stronie internetowej Agreena. Więcej informacji na temat programu i jego działania można znaleźć tutaj.

Agreena przewiduje, że w miarę rozwoju i ewolucji VCM, rynek będzie obserwował ciągły wzrost związany z certyfikacją i nowymi standardami w tej dziedzinie. Portfel certyfikatów Agreena w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i usuwania dwutlenku węgla jest akredytowany zgodnie z normą ISO 14064-2 i jest obecnie poddawany certyfikacji Verra VCS. Ten proces zakończy się jeszcze przed końcem tego roku.

***

Agreena uwalnia siłę dobrowolnego rynku węgla i kapitału naturalnego w celu finansowania przejścia na rolnictwo regeneracyjne. Działając w ścisłej współpracy z rolnikami na 16 rynkach w Europie, AgreenaCarbon jest wiodącą na świecie platformą do pomiaru sekwestracji węgla w glebie. Dzięki precyzyjnym narzędziom agronomicznym i zaawansowanej technologii MRV Hummingbird Technologies, w połączeniu z programem terenowym AgreenaCarbon, firma wydaje najwyższej jakości certyfikaty węglowe dostępne obecnie na rynku i umożliwia rolnikom planowanie przyszłości.

Czytaj więcej

Zielona transformacja na obszarach wiejskich

Jak co roku Stowarzyszenie AGROEKOTON – partner projektu INFOCAP – zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji organizowanej przy wsparciu Krajowej Sieci

Jak PROW zmienia obszary wiejskie?

Ekipa filmowa naszego partnera, Stowarzyszenia AGROEKOTON, odwiedza region świętokrzyski śladami operacji zrealizowanych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jakie korzyści z realizacji