baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

It’s Bio – rolnictwo ekologiczne ogranicza wpływ na zmianę klimatu

Organic and Conventional Soils from the Farming Systems Trial_Credit Rodale Institute
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Europejski projekt It’s Bio, finansowany przez Unię Europejską i Aop Gruppo Vi.Va, koncentruje się na znaczeniu rolnictwa ekologicznego – również dla ograniczenia wpływu na zmianę klimatu.

Obecnie zmiany klimatu w rolnictwie są bardziej aktualne niż kiedykolwiek, a basen Morza Śródziemnego jest nieustannie atakowany przez niszczycielskie zjawiska atmosferyczne. W szczególności, tamtejsi rolnicy bezpośrednio doświadczyli powodzi, która nieco ponad miesiąc temu rzuciła na kolana całe obszary rolne. Obrazy dewastacji są widoczne dla wszystkich i wymagają szerokiego i dogłębnego spojrzenia na problem zmian klimatycznych i możliwych rozwiązań.

Znajomość problemu pomaga w znajdowaniu coraz skuteczniejszych rozwiązań, a innowacyjność w rolnictwie i badaniach ma fundamentalne znaczenie, szczególnie w tym czasie. Z takim podejściem i zgodnie z celami strategii EU Od pola do stołu, która planuje osiągnąć 25% europejskiej powierzchni ekologicznej w 2030 r., analizujemy wyniki jednego z najbardziej miarodajnych i ważnych badań na świecie dotyczących rolnictwa ekologicznego przeprowadzone w USA przez Rodale Institute.

Jest to badanie porównawcze porównujące produkcję ekologiczną i konwencjonalną na przestrzeni 40 lat. Ocenia wszystkie kluczowe aspekty produkcji, w tym kwestie zmian klimatycznych. Zebrane dane pokazują, że rolnictwo ekologiczne ma pozytywny wpływ na zmiany klimatu, na przykład dzięki redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jak wiadomo, rolnictwo ekologiczne zabrania stosowania syntetycznych środków chemicznych, zarówno do nawożenia, jak i do ochrony, a to skutkuje znacznie niższym śladem węglowym rolnictwa ekologicznego. Według badania Rodale, samo wyeliminowanie syntetycznych nawozów azotowych, mogłoby zmniejszyć bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych z globalnego rolnictwa o około 20%. Z 40-letnich badań Instytutu Rodale wynika między innymi, że gospodarstwa ekologiczne zużywają o 45% mniej energii niż gospodarstwa konwencjonalne, utrzymując, a nawet zwiększając plony po 5 latach rolnictwa ekologicznego.

Regeneracyjne podejście rolnictwa ekologicznego prowadzi do polepszenia gruntów rolnych poprzez sprzyjanie większej sekwestracji węgla i znacznie zmniejsza emisję tlenku azotu, który jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych. Badania amerykańskie potwierdzają, że rolnictwo ekologiczne sprzyja odporności rolnictwa poprzez zwiększenie zdolności gleby do zatrzymywania wody i naturalnych składników pokarmowych oraz wspierania jej żyzności, a więc w skrócie większej zdolności produkcyjnej roślin.

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po