baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Jak nie marnować żywności i szanować pracę rolników?

Infografika - marnowanie żywności
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Zmniejszenie marnowania żywności jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego, ekologicznego i ekonomicznego podejścia do spożywania. Oto kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności:

 1. Planowanie zakupów: Sporządź listę zakupów przed wizytą w sklepie i trzymaj się jej. Unikaj impulsywnych zakupów, które mogą prowadzić do zakupu nadmiaru produktów.
 2. Kontrola dat przydatności: Zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia i daty ważności produktów. Stosuj zasadę “pierwszy przyszedł, pierwszy zjedzony”.
 3. Przechowywanie prawidłowo: Przechowuj produkty w odpowiednich warunkach, aby przedłużyć ich trwałość. Część produktów wymaga przechowywania w lodówce, a niektóre w suchym i chłodnym miejscu.
 4. Rotacja produktów: W trakcie przechowywania w lodówce czy spiżarni, upewnij się, że nowe produkty są ustawiane z tyłu, a starsze przesuwane na przód. To pomaga uniknąć zapomnienia o starszych produktach.
 5. Używanie resztek: Wykorzystuj resztki jedzenia do przygotowania nowych potraw. Z warzyw można zrobić zupy, a z mięsa sałatki czy dania obiadowe.
 6. Odpowiednie porcje: Podczas przygotowywania posiłków, dawaj sobie porcje, które będziesz w stanie zjeść. Nie przygotowuj zbyt dużej ilości.
 7. Zamrażanie: Produkty, które nie zostaną zjedzone od razu, można zamrozić. Pamiętaj jednak o opakowywaniu ich w sposób zapobiegający powstawaniu szronu lub odwadnianiu.
 8. Użyj najpierw to, co się psuje: Jeśli masz produkty, które zaczynają psuć się lub się psują, użyj ich jako pierwszych, aby uniknąć marnowania.
 9. Kompostowanie: Jeśli nie da się uniknąć marnowania pewnych części żywności (np. skórki, kości), rozważ kompostowanie, jeśli masz do tego możliwość.
 10. Edukacja: Dziel się wiedzą na temat zmniejszania marnowania żywności z rodziną, przyjaciółmi i wspólnotą. Świadomość może pomóc w propagowaniu dobrych praktyk.
 11. Wsparcie organizacji charytatywnych: Jeśli masz nadmiar żywności, którą sam nie jesteś w stanie spożyć, przekaż ją do organizacji charytatywnych, które mogą ją wykorzystać.
 12. Zamawianie odpowiednich porcji w restauracjach: Jeśli jesz poza domem, wybieraj restauracje, które oferują odpowiednie porcje. Jeśli masz nadmiar jedzenia, zapytaj o opcję zabrania resztek.

Zmniejszenie marnowania żywności to proces, który wymaga świadomego działania i zmiany nawyków. Każdy ma w tym zakresie swoją rolę do odegrania, a małe kroki podejmowane przez wiele osób mogą znacząco przyczynić się do redukcji marnowania żywności na szerszą skalę.

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po