formula_nowa_kolejnosc

PolitykaRolna.eu

Jak nie marnować żywności i szanować pracę rolników?

Infografika - marnowanie żywności
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Zmniejszenie marnowania żywności jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego, ekologicznego i ekonomicznego podejścia do spożywania. Oto kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności:

 1. Planowanie zakupów: Sporządź listę zakupów przed wizytą w sklepie i trzymaj się jej. Unikaj impulsywnych zakupów, które mogą prowadzić do zakupu nadmiaru produktów.
 2. Kontrola dat przydatności: Zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia i daty ważności produktów. Stosuj zasadę “pierwszy przyszedł, pierwszy zjedzony”.
 3. Przechowywanie prawidłowo: Przechowuj produkty w odpowiednich warunkach, aby przedłużyć ich trwałość. Część produktów wymaga przechowywania w lodówce, a niektóre w suchym i chłodnym miejscu.
 4. Rotacja produktów: W trakcie przechowywania w lodówce czy spiżarni, upewnij się, że nowe produkty są ustawiane z tyłu, a starsze przesuwane na przód. To pomaga uniknąć zapomnienia o starszych produktach.
 5. Używanie resztek: Wykorzystuj resztki jedzenia do przygotowania nowych potraw. Z warzyw można zrobić zupy, a z mięsa sałatki czy dania obiadowe.
 6. Odpowiednie porcje: Podczas przygotowywania posiłków, dawaj sobie porcje, które będziesz w stanie zjeść. Nie przygotowuj zbyt dużej ilości.
 7. Zamrażanie: Produkty, które nie zostaną zjedzone od razu, można zamrozić. Pamiętaj jednak o opakowywaniu ich w sposób zapobiegający powstawaniu szronu lub odwadnianiu.
 8. Użyj najpierw to, co się psuje: Jeśli masz produkty, które zaczynają psuć się lub się psują, użyj ich jako pierwszych, aby uniknąć marnowania.
 9. Kompostowanie: Jeśli nie da się uniknąć marnowania pewnych części żywności (np. skórki, kości), rozważ kompostowanie, jeśli masz do tego możliwość.
 10. Edukacja: Dziel się wiedzą na temat zmniejszania marnowania żywności z rodziną, przyjaciółmi i wspólnotą. Świadomość może pomóc w propagowaniu dobrych praktyk.
 11. Wsparcie organizacji charytatywnych: Jeśli masz nadmiar żywności, którą sam nie jesteś w stanie spożyć, przekaż ją do organizacji charytatywnych, które mogą ją wykorzystać.
 12. Zamawianie odpowiednich porcji w restauracjach: Jeśli jesz poza domem, wybieraj restauracje, które oferują odpowiednie porcje. Jeśli masz nadmiar jedzenia, zapytaj o opcję zabrania resztek.

Zmniejszenie marnowania żywności to proces, który wymaga świadomego działania i zmiany nawyków. Każdy ma w tym zakresie swoją rolę do odegrania, a małe kroki podejmowane przez wiele osób mogą znacząco przyczynić się do redukcji marnowania żywności na szerszą skalę.

Czytaj więcej

Zielona transformacja na obszarach wiejskich

Jak co roku Stowarzyszenie AGROEKOTON – partner projektu INFOCAP – zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji organizowanej przy wsparciu Krajowej Sieci

Jak PROW zmienia obszary wiejskie?

Ekipa filmowa naszego partnera, Stowarzyszenia AGROEKOTON, odwiedza region świętokrzyski śladami operacji zrealizowanych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jakie korzyści z realizacji