baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Ile urlopu ma polski rolnik?

Polski rolnik
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

W Polsce rolnictwo odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce kraju. Niemniej jednak, rolnicy w Polsce nie są wystarczająco doceniani. Wiele osób uważa, że praca na polu to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów. Mimo to, rolnicy często nie otrzymują odpowiedniego szacunku i wynagrodzenia za swoją ciężką pracę.

Jednym z powodów, dla których rolnicy nie są doceniani w Polsce, jest brak zrozumienia ze strony społeczeństwa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pracy wymaga uprawa ziemi i hodowla zwierząt. Rolnicy muszą poświęcać wiele godzin na pracy fizycznej, aby zapewnić społeczeństwu zdrowe i smaczne produkty spożywcze. Niestety, wiele osób uważa, że produkty rolnicze są zbyt drogie i nie zwraca uwagi na to, ile trudu włożyli rolnicy w ich produkcję. Najlepszym przykładem jest wydana również w Polsce książka „Rok na farmie”  J. Clarksona, w której autor w zabawny sposób opisuje swoje początki bycia farmerem i pokazuje prawdziwe, przyziemne aspekty rolnictwa – rekordowe opady deszczu, pandemię, zagrożenie przez niezrozumiałe wymagania urzędnicze oraz niezbyt przyjazną postawę samych urzędników, trudności techniczne ze sprzętem. Książka napisana została dla rozrywki, ale codzienne życie rolnika nie jest takie komiczne…

Kolejnym powodem, dla którego rolnicy nie są doceniani, jest brak wsparcia ze strony rządu. W Polsce wiele pieniędzy idzie na rozwój innych sektorów gospodarki, takich jak przemysł czy usługi, ale rolnictwo często jest pomijane. Rolnicy mają trudności w uzyskaniu kredytów i dotacji, co utrudnia rozwój ich działalności. Wiele małych gospodarstw rolnych jest zmuszonych do zamknięcia, ponieważ nie mają wystarczających środków finansowych na kontynuowanie działalności.

Innym problemem, z którym borykają się rolnicy w Polsce, jest niska cena za produkty rolne. Ceny za produkty rolnicze są ustalane przez pośredników, którzy często narzucają bardzo niskie ceny. Rolnicy nie mają wpływu na ceny i często muszą sprzedawać swoje produkty poniżej kosztów produkcji. W konsekwencji, nie są w stanie utrzymać się z prowadzenia działalności rolniczej.

Praca rolnika w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, jest trudna z kilku powodów:

  • Fizyczne wymagania: Praca na roli wymaga znacznego nakładu fizycznego wysiłku. Rolnicy pracują w polu, w różnych warunkach atmosferycznych, co może być szczególnie wymagające w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, mróz czy upał.
  • Nieprzewidywalność: Rolnictwo jest uzależnione od wielu nieprzewidywalnych czynników, takich jak warunki pogodowe, które mogą znacznie wpłynąć na plony, choroby roślin, szkodniki, a także czynniki związane z ekonomią i rynkiem mogą wprowadzać dużą niepewność w planowanie i wyniki pracy rolników.
  • Długi czas pracy: Praca na roli często nie ma ściśle określonych godzin. Sezonowe wymagania, takie jak siew, zbieranie plonów czy hodowla zwierząt, mogą wymagać długich godzin pracy, w tym także w weekendy i święta.
  • Wysokie ryzyko inwestycyjne: Rolnicy często muszą inwestować znaczne środki w maszyny, sprzęt rolniczy, nawozy i inne materiały, zanim zobaczą jakiekolwiek zyski z produkcji. Niestety, nie zawsze można przewidzieć, czy inwestycja się opłaci, ze względu na wspomniane wcześniej nieprzewidywalne czynniki.
  • Konkurencja i niskie ceny: Rynek rolniczy może być bardzo konkurencyjny, a ceny za produkty rolnicze są często ustalane przez pośredników. Rolnicy mają niewielki wpływ na cenę, co może prowadzić do sytuacji, w której trudno jest im uzyskać wystarczające zyski z produkcji.
  • Regulacje i biurokracja: Wiele regulacji, przepisów i formalności związanych z rolnictwem może sprawić, że praca rolnika staje się bardziej skomplikowana i żmudna. Wymagane jest przestrzeganie norm jakościowych, bezpieczeństwa żywności i innych przepisów, co może generować dodatkowy wysiłek administracyjny.
  • Brak wsparcia finansowego: Często rolnicy mają trudności w uzyskaniu wsparcia finansowego, takiego jak kredyty czy dotacje. Brak odpowiedniego wsparcia może utrudniać modernizację gospodarstwa i rozwijanie działalności.

Mimo tych trudności, praca rolników ma ogromne znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa, ponieważ dostarcza zdrową żywność i surowce niezbędne dla innych sektorów. Dlatego ważne jest, aby doceniać i wspierać rolników, zarówno przez świadomość konsumentów, jak i przez politykę rządową.

Katarzyna Owczarek

Jedna odpowiedź

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po