baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Dofinansowanie na Rozwój małych gospodarstw – tylko do 10 listopada

Ciągnik z ładowaczem ładujący obornik
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Jeszcze tylko do 10 listopada 2023 r. można się ubiegać o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Do tej pory wnioski o wsparcie złożyło ponad 2,6 tys. rolników na kwotę 268 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że dofinansowanie przeznaczone jest dla rolników, którzy prowadzą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Program jest skierowany do małych gospodarstw rolnych (powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha), jest to następca programu znanego z lat ubiegłych czyli Restrukturyzacji małych gospodarstw. Górny próg Wielkości Ekonomicznej został podniesiony do 25 000 euro.
Z dotacji mogą skorzystać rolnicy ubezpieczeni zarówno w KRUS jak i w ZUS

Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Skorzystanie z Restrukturyzacji małych gospodarstw, Młodego rolnika, Modernizacji czy innych programów z PROW w latach ubiegłych nie wyklucza z udziału w Rozwoju małych gospodarstw.

Standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80% kwoty, a później resztę, czyli 20%.

Cała kwota dotacji musi być przeznaczona na środki trwałe takie jak:

– nowe maszyny i urządzenia związane z bieżącą lub przyszłą produkcją rolną

– inwestycje budowlane, remonty, modernizacje budynków gospodarczych i inwentarskich

– wyposażenie budynków gospodarczych i inwentarskich

– wartości niematerialne i prawne W ramach programu nie można zakupić ziemi, zwierząt, plantacji wieloletnich, środków do produkcji oraz używanych maszyn.

Czytaj więcej