baner_formula_2024

Odnawialne źródła energii w rolnictwie Polski Wschodniej

Farmy-fotowoltaiczne-wytwarzaja-czysta-energie-ze-slonca-Zdjecie-M.-Wasak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Jak z wdrażaniem zielonej transformacji radzą sobie gospodarstwa wschodniej Polski, regionu o silnych tradycjach rolniczych?

Odpowiedzi na to pytanie, dostarcza najnowsza monografia Odnawialne źródła energii w rolnictwie Polski Wschodniej – uwarunkowania rozwoju, opublikowana przez Uniwersytet w Białymstoku, a powstała w ramach projektu Zielona energia w rolnictwie Polski Wschodniej – uwarunkowania rozwoju.

Publikacja dostarcza wartościowych danych i analiz, które mogą służyć jako baza dla przyszłych decyzji i strategii, zarówno na poziomie indywidualnych gospodarstw rolnych, jak i szerzej — na poziomie polityki krajowej.

Z pełną wersją publikacji można zapoznać się tutaj https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/15407/1/Odnawialne_zrodla_energii.pdf

Co znajdziemy w publikacji?

  • Pierwszy rozdział to wprowadzenie do tematyki odnawialnych źródeł energii (OZE), gdzie zdefiniowano kluczowe terminy i scharakteryzowano różne rodzaje OZE.
  • Rozdział drugi poświęcony jest analizie aktualnego stanu i udziału OZE w miksie energetycznym Polski. Prezentuje także dane dotyczące pozyskiwania energii z różnych odnawialnych źródeł w latach 2017-2021.
  • Trzeci rozdział omawia różne instrumenty wspierania rozwoju OZE w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tych przeznaczonych dla sektora rolnictwa.
  • Rozdział czwarty zawiera analizę efektów zewnętrznych rolnictwa i jego potencjału w produkcji energii odnawialnej. Omówione są również cele i założenia Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście rolnictwa.
  • Rozdziały piąty i szósty, skupiają się na charakterystyce rolnictwa Polski Wschodniej i prezentują wyniki badań ankietowych w ponad 500 gospodarstwach rolnych.
  • Rozdział siódmy podsumowuje główne uwarunkowania rozwoju OZE w rolnictwie Polski Wschodniej, zarówno te zewnętrzne jak i wewnętrzne.
  • W rozdziale ósmym przedstawiona jest koncepcja spółdzielni energetycznych jako jednego z instrumentów wspierania OZE na obszarach wiejskich.
  • Dziewiąty i ostatni rozdział zawiera analizę opłacalności inwestycji w odnawialne źródła energii w wybranych gospodarstwach rolnych, z uwzględnieniem korzyści dla gospodarstw decydujących się na takie inwestycje.

Czytaj więcej

Nawożenie zbóż wiosną

Które nawozy zakwaszają glebę?

Nie jest tajemnicą, że nawozy mineralne, które stosujemy na polach odpowiadają za zakwaszenie gleby. Dlaczego do tego dochodzi i jak z tym

Przygotowanie pola do siewu

Jak poprawić jakość gleby przed sezonem?

Gleba to fundament rolnictwa. Jej struktura, skład chemiczny i biologiczny mają kluczowe znaczenie dla efektywności siewu, wzrostu roślin oraz plonów. Właściwa struktura