baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Wespół z zespół, czyli jak integrację i współpracę na linii WIEŚ – MIASTO móc wzmóc. Zapis z webinarium 16.11.2023

Infografika - zapis z webinarium miasto-wieś wieś-miasto
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

16 listopada mieliśmy okazję gościć pana prof. Wojciecha Kniecia z Instytutu Socjologii,  Zakładu Socjologii Obszarów Wiejskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to wybitny specjalista zajmujący się między innymi badaniami nad rozwojem mikro-biznesu na obszarach wiejskich i aktywizacji zawodowej społeczności wiejskich. Jest koordynatorem polskiej części projektu Europejskiej Akademii Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Podczas tego webinaru rozmawialiśmy na tematy dotyczące różnych postaw osób z obszarów miejskich i wiejskich związanych ze obustronną migracją na liniach miasto-wieś i wieś-miasto oraz o tym, jak kształtują się wzajemne relacje między mieszkańcami polskich miast i wsi oraz jakie działania należałoby podejmować, aby przybliżać mieszkańcom miast informacje o tym, jak tak naprawdę ciężka i wymagająca jest praca rolnika.

Przywołaliśmy dwie skrajne sytuacje dla obydwu stron tej debaty:

  1. Jeśli jesteś mieszkańcem miasta, to na pewno znasz to uczucie, kiedy jadąc na wakacje nagle napotykasz na „podwójnej ciągłej” zawalidrogę, czyli ciągnik… jakie słowa przychodzą wówczas do głowy? No właśnie….
  2. Jeśli jesteś mieszkańcem wsi, to na pewno znasz to uczucie, kiedy widzisz kolejne niezadowolone miny „miastowych” narzekających na wysokie ceny owoców, warzyw, mięsa i dodatkowo czytasz artykuł, jak to rolnik ma fajnie, bo to zdrowa praca fizyczna na świeżym powietrzu za gruuube pieniądze… No właśnie…

Podczas rozmowy mówiliśmy o zaletach i wadach przeprowadzki na wieś. Nie zawsze oznacza to sielskie, anielskie życie, bo trzeba pamiętać, że rolnicy, którzy na tych terenach byli pierwsi i mają tam swoje gospodarstwa muszą co jakiś czas przeorać obornik czy wylać gnojowicę – nawozy ekologiczne, aczkolwiek o wątpliwym walorze zapachowym. Muszą w czasie żniw jeździć kombajnem i używać traktorów, co generuje hałas, a czynności te często ze względu na warunki pogodowe muszą być wykonywane wieczorem lub w nocy.

Mówiliśmy o konieczności wcześniejszego ustalenia i przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego, żeby zabudowa terenów na rozrastających się terenach miast nie przypominała wolnej amerykanki.

Poruszone były również tematy wypalenia zawodowego wśród rolników oraz co zrobić, aby ludziom wyprowadzającym się z miasta na wieś ułatwić wtopienie się w lokalną społeczność i czy integracja i synergia między tymi grupami społecznymi jest możliwa.

Jak widać z powyższego opisu tematów było mnóstwo, wszystkie ciekawe, a po więcej zapraszamy do obejrzenia całości nagrania.

Katarzyna Owczarek

Czytaj więcej