baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Wapń odżywczy w sadach. Dlaczego jest niezbędny?

Sad jabłoniowy
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Rośliny sadownicze wykazują szczególną wrażliwość na niedobory wapnia. W celu szybkiego uzupełnienia jego zawartości w roślinach zalecane jest stosowanie tego pierwiastka w okresie wiosennym.

Na przykład aplikacja saletry wapniowej dostarcza dodatkowo niezbędnego w tym okresie dla drzew owocowych azotu W celu optymalnego zaopatrzenia upraw sadowniczych w wapń konieczne jest również dokarmianie dolistne tym składnikiem, które stanowi jedną z najskuteczniejszych metod zwiększenia zawartości wapnia w owocach.

Intensywne dokarmianie pozakorzeniowe wapniem zalecane jest w początkowym okresie wzrostu zawiązków przy wystąpieniu trudnych warunków do pobierania wapnia, mających miejsce przy niskiej temperaturze gleby panującej w okresie wczesnowiosennym oraz w okresach podtopień i suszy. Wapń należy również aplikować dolistnie w przypadku niskiego plonowania, w okresie letnim w warunkach wysokiej temperatury powietrza i niskich opadów oraz gdy przewidywane jest długie przechowywanie owoców.

Dolistna aplikacja wapnia odżywczego przyczynia się do uzyskania zadowalającego plonu o dobrych parametrach jakościowych, a także do zwiększenia zdolności przechowalniczej owoców i ich trwałości w obrocie oraz do ograniczenia występowania wielu chorób fizjologicznych. Jest to niezmiernie ważne w dobie dążenia do zwiększania kondycji roślin i tym samym ograniczania stosowania chemicznej ochrony, co ściśle współgra z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej. Dodatkowo jabłka o wysokiej zawartości wapnia wykazują większą jędrnością, co jest niezwykle pożądane przez konsumenta.

Największe zapotrzebowanie jabłoni na wapń przypada na okres 5 – 6 tygodni od pełni kwitnienia. Wówczas rośliny mogą zakumulować nawet połowę rocznego zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy. Owoce wykazują zdolność wykorzystania wapnia pobranego z gleby tylko do wielkości orzecha włoskiego, co wymusza wykonanie pierwszych zabiegów dokarmiania dolistnego tym pierwiastkiem w czerwcu, czyli w fazie „orzecha włoskiego”. Kolejne zabiegi dokarmiania dolistnego powinny być przeprowadzane w odstępach 10 – 14 dni, a zalecana liczba zabiegów zależy w dużym stopniu od odmiany jabłoni i przebiegu sezonu wegetacyjnego, a także od przewidywanego czasu przechowywania owoców. Najczęściej wykonuje się od 3 do 7 zabiegów dolistnych, a ilość wapnia w owocach jest uzależniona od liczby wykonanych oprysków.

W efekcie zaburzenia dystrybucji wapnia w roślinie lub jego rzeczywistego niedoboru następuje ograniczenie wzrostu części nadziemnych i systemu korzeniowego. W tkankach niedostatecznie zaopatrzonych w wapń, przy wzroście wilgotności i opadach deszczu, dochodzi do osłabienia ścian komórkowych, co w konsekwencji prowadzi do pękania owoców jabłek czy czereśni. Niedobór wapnia skutkuje drobnieniem owoców i zwiększeniem ich podatności na korkowacenie i oparzenia słoneczne. Wpływa niekorzystnie na ich zdolność przechowalniczą oraz trwałość w obrocie, ponieważ wapń odgrywa zasadniczą rolę w procesie dojrzewania i starzenia się owoców. Przy deficycie wapnia dochodzi do wystąpienia szeregu chorób fizjologicznych, które w wielu przypadkach wiążą się ze znacznymi stratami w plonie. Do najczęściej występujących chorób należą gorzka plamistość podskórna występująca na owocach jabłoni, szklistość miąższu, rozpad wewnętrzny, rozpad chłodniczy, oparzelina powierzchniowa czy zbrązowienie przygniezdne. Owoce o niskiej zawartości wapnia są również bardziej podatne na infekcje wywołane przez grzyby patogeniczne.

dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. uczelni

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po