baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Wsparcie dla dzikich pszczół na polach uprawnych

bee-8092471_1280
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Około 80% roślin uprawnych i dziko kwitnących zależy od zapylania przez zwierzęta. Jednak liczebność zapylaczy spada w całej Europie z powodu utraty siedlisk bogatych w kwiaty, zmiany klimatu, zanieczyszczenia i nie tylko.

W Światowym Dniu Pszczół przedstawiamy projekt BEESPOKE, którego celem było zwiększenie liczby zapylaczy i przyczynienie się w ten sposób do rozwoju zrównoważonych i odpornych agroekosystemów.

BEESPOKE to finansowany ze środków UE projekt Interreg Region Morza Północnego, obejmujący Wielką Brytanię, Belgię, Holandię, Niemcy, Danię, Szwecję i Norwegię. Skupił się on szczególnie na tworzeniu siedlisk dla odpowiednich zapylaczy na terenach uprawnych. Rodzaje potrzebnych zapylaczy różnią się w zależności od uprawy; na przykład samotne pszczoły lepiej zapylają jabłka, podczas gdy fasola potrzebuje trzmieli. Aby zaradzić tej różnorodności, w ramach projektu opracowano dostosowane do kontekstu mieszanki nasion na działki kwiatowe. Mieszanki zawierają nasiona rodzimych kwiatów, które przyciągają kluczowe zapylacze dla uprawianych przez rolnika upraw, nie wspierając jednocześnie ich szkodników.

Mieszanki są atrakcyjne dla szerokiej gamy zapylaczy, innych pożytecznych owadów i ogólnej różnorodności biologicznej. Wśród pożytecznych owadów znalazły się owady, które pomagają zwalczać szkodniki upraw, co pokazuje, że mieszanki kwiatowe przynoszą również dodatkowe korzyści w produkcji roślinnej. Jedną z mieszanek jest mieszanka nasion użytków zielonych, zawierająca kwitnące rośliny zielne, które nie tylko wspierają pszczoły, ale także zapewniają pożywną paszę dla zwierząt gospodarskich, szczególnie w suche lata.

Oprócz mieszanek nasion w ramach projektu BEESPOKE opracowano także wytyczne i szkolenia dla rolników. W szerokiej gamie materiałów znajdują się poradniki dotyczące monitorowania liczebności i różnorodności zapylaczy oraz szacowania potencjału zapylania. Pomagają uzyskać cenny wgląd w związek między plonami a zapyleniem.

Czytaj więcej

Współpraca? To się opłaca!

Nie od dziś wiadomo, że razem nie tylko raźniej, ale także lepiej. Dlatego nie brakuje przykładów na to, że współpraca się opłaca