baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Tulipanowe pole – biznes i atrakcja turystyczna

Mirosław Szczerba - Tulipany Świętokrzyskie
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe na świecie. Także w Polsce są jednym z najbardziej lubianych gatunków kwiatów. Pochodzą z Imperium Osmańskiego i mają ponad 15 tysięcy odmian.

Europejskim centrum uprawy tulipanów jest Holandia, ale wielobarwne pola można podziwiać także w naszym kraju. Polską „Holandię” można znaleźć m.in. w Jadwigowie, niewielkiej i cichej wsi w powiecie włoszczowskim, która wiosną staje się magicznym miejscem i przyciąga turystów z całego kraju.

Tutaj od 10 lat tulipany uprawiają Państwo Aneta i Mirosław Szczechlowie, którzy tajniki tej branży poznawali, nie gdzie indziej, jak w Holandii, podczas pracy w profesjonalnym gospodarstwie ogrodniczym. Po powrocie do kraju zdecydowali się kontynuować przygodę z tym wdzięcznym gatunkiem kwiatów i założyli własną plantację tulipanów.

Celem uprawy prowadzonej przez Państwa Szczechlów jest pozyskiwanie cebul, które trafiają do holenderskiego producenta tulipanów  na kwiaty cięte. Zwykle pod produkcję cebul w polu przeznaczane są ok. 3 ha. Taka powierzchnia pozwala dobrze zarządzać produkcją, zapewnić roślinom odpowiednie warunki i uzyskać materiał bardzo dobrej jakości.

Prace na polu tulipanów

Cebule tulipanów sadzi się nie wcześniej niż w połowie października. Wiosną uprawę zabezpiecza się przed szkodnikami i nawozi. Gleba do uprawy tulipanów jest zwykle III – IV klasy. Do wiosennych zabiegów należy m.in. selekcja, która ma na celu usunięcie zawirusowanych roślin lub zamieszanych odmian na danym zagonie. Najpierw szczegółowo oglądane są liście, a następnie kwiaty.  To dosyć wymagające i pracochłonne zajęcie.

Maszynami można wspomóc się przy ogławianiu tulipanów. Pan Mirosław używa niewielkiej maszyny samojezdnej z regulowaną wysokością ogławiania, która sprowadził z Holandii. Ważne, aby podczas tego zabiegu nie uszkadzać liści, co powoduje ryzyko rozwoju chorób. Zwykle z początkiem maja rośliny są już pozbawione kwiatów. Wszystko zależy od przebiegu pogody.

Maszyna i prace na polu tulipanów

Po kilku tygodniach od „skoszenia” kwiatów można zacząć wykopywać cebule, które następnie są suszone i sortowane. Te o obwodzie powyżej 10 cm przeznaczone są na sprzedaż, mniejsze trafiają do dalszej produkcji i jesienią ponownie sadzone są na zagonach polowych.

Uprawa tulipanów nie jest pozbawiona problemów. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia płodozmianu. Odstęp pomiędzy uprawą na tym samym polu wynosić musi min. 5 lat. Jeśli ogrodnik nie posiada sam dużych areałów, zmuszony jest dzierżawić pole od sąsiadów.

Produkcja roślin ozdobnych to branża niełatwa, ale dosyć stabilna. Z powodzeniem przystosowuje się do zmieniających się warunków, takich jak wzrost kosztów czy spadek popytu.

Wartość produkcji kwiatów i innych roślin ozdobnych w UE w ubiegłym roku szacuje się na ok. 22 miliardy euro.

Kwitnące tulipany wyglądają pięknie i stały się w Jadwigowie lokalną atrakcją turystyczną. Państwo Szczechlowie umożliwiają zainteresowanym spacery po polu, a także realizację sesji zdjęciowych czy materiałów wideo.

My także skorzystaliśmy z tej możliwości i odwiedziliśmy Tulipany Świętokrzyskie z kamerą.

Czytaj więcej

Współpraca? To się opłaca!

Nie od dziś wiadomo, że razem nie tylko raźniej, ale także lepiej. Dlatego nie brakuje przykładów na to, że współpraca się opłaca