Gdy byłem mały, chciałem być strażakiem…Tak może powiedzieć wielu z obecnych członków Ochotniczej Straży Pożarnej, która funkcjonuje prawie w każdej lokalnej społeczności, szczególnie na obszarach poza miastem.
Chociaż wzmianki o ratownictwie ogniowym pojawiają się w Polsce już w średniowieczu, historia zorganizowanych jednostek pożarniczych zaczęła się w połowie XIX w. równolegle we wszystkich trzech zaborach.
Obecnie w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich funkcjonuje ponad 16 tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym ponad 5 tysięcy włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W ramach OSP funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP), które szkolą i wspierają rekrutację nowych strażaków.
Aktywność OSP nie ogranicza się tylko do działań skierowanych na bezpośrednią pomoc lokalnym społecznościom, lecz także do popularyzacji wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, akcji promujących kulturę, sport, rekreację i ochronę środowiska.
Co motywuje druhów OSP do uczestnictwa w działalności jednostek? Z czego są dumni i jakie najczęściej wyzwania ich czekają? Zobaczycie to w załączonym materiale.