baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Jak oszczędzać paliwo podczas pracy?

Oszczędzanie paliwa ciągnika podczas koszenia łąk i pastwisk
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Koszty paliwa stanowią znaczną część wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W dobie rosnących cen energii oraz coraz większej świadomości ekologicznej, efektywne zarządzanie zużyciem paliwa staje się kluczowym elementem ekonomicznego i zrównoważonego rolnictwa.

W rolnictwie ciągniki zużywają najwięcej paliwa w ciągu roku, ponieważ ich liczba w Polsce jest około dziesięciokrotnie większa niż liczba kombajnów. Ciągnikiem wykonuje się zdecydowanie najwięcej prac rolniczych , zatem przybliżę sposoby oszczędzania na przykładzie ciągnika rolniczego.

Może się wydawać, że stabilność ciągnika nie ma bezpośredniego wpływu na zużycie paliwa. Jednakże, dobrze wyważony ciągnik może spalać nawet o 17% mniej paliwa. Takie wnioski płyną z testów DLG przeprowadzonych na maszynach Claas wyposażonych w system Cemos. System ten automatycznie dostosowuje ustawienia balastowania ciągnika, ułatwiając pracę rolnikom. Prawidłowe balastowanie ciągnika powinno być priorytetem przed rozpoczęciem prac polowych, zwłaszcza w przypadku ciągników z napędem 4×4. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu, ciągnik może pracować nie tylko ze sprzętem ciąganym, ale także zawieszanym. Balansowanie nie tylko oszczędza paliwo, ale również poprawia siłę uciągu maszyny, co przekłada się na efektywniejszą pracę.

Przy zakupie ciągnika kluczowe jest uwzględnienie, do jakich zadań będzie on używany. W wielu przypadkach, szczególnie przy średnim i lekkim obciążeniu, doskonałym wyborem okazuje się przekładnia bezstopniowa.

Zalety Przekładni Bezstopniowej

Przekładnia bezstopniowa pozwala na automatyczną zmianę biegów pod obciążeniem, co umożliwia pracę przy niższych obrotach silnika i dostosowywanie prędkości jazdy do zmieniających się warunków polowych. Operator może w ten sposób ustawić maszynę na optymalne parametry i utrzymywać je przez cały czas pracy.

Efektywne Zarządzanie Obrotami Silnika Ciągnika

W pracy rolniczej kluczowe jest unikanie bezmyślnego wciskania gazu na maksymalne obroty, co nie zawsze przekłada się na efektywność. Zamiast tego, warto działać z rozwagą i operować gazem w zakresie, w którym silnik osiąga najwyższy moment obrotowy, zazwyczaj w przedziale 1500-1600 obr./min. Jednak każdy ciągnik jest inny i warto zapoznać się z charakterystyką pracy silnika ciągnika. Analiza wykresów maksymalnej mocy oraz momentu obrotowego pozwala określić optymalne obroty silnika. Dzięki tej wiedzy można dostosować pracę ciągnika tak, by operował w najbardziej efektywnym zakresie obrotów, co pomaga zaoszczędzić paliwo i zapewnić odpowiednią moc do wykonywanych zadań.

Obroty WOM

Redukcja oporów pracy doczepianych urządzeń oraz zmniejszenie obrotów wałka odbioru mocy (WOM) może przynieść znaczące oszczędności paliwa.

Kosiarki Disco Claas z belkami tnącymi Maxcut umożliwiają pracę przy zmniejszonych obrotach wałka WOM bez kompromisu w jakości cięcia. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 20% paliwa na hektarze. Latem 2022 roku przeprowadzono testy, w których zbierano dane telemetryczne dotyczące zużycia paliwa oraz powierzchni koszenia. Wyniki pokazały, że zmniejszenie obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min. pozwoliło obniżyć zużycie paliwa o 1,2 litra ON na hektar. Nie posiadając kosiarki z takim systemem warto starać się samemu dostosować obroty WOM do prędkości koszenia oraz wielkości trawy.

Poślizg ciągnika

Podczas prac polowych jednym z głównych czynników wpływających na wysokie zużycie paliwa jest poślizg kół. Aby skutecznie zminimalizować ten problem, warto zastosować kilka praktycznych rozwiązań. Najprostszym sposobem na poprawę trakcji i redukcję poślizgu jest przełączenie przedniego napędu w tryb automatyczny. W tym trybie napęd włącza się automatycznie w odpowiedzi na nadmierny poślizg kół, co znacząco poprawia przyczepność i zmniejsza zużycie paliwa. Niewłaściwe ciśnienie w oponach, zwłaszcza zbyt wysokie, może zwiększać poślizg i powodować ugniatanie gleby. Dlatego przed rozpoczęciem pracy polowej warto sprawdzić w instrukcji obsługi ciągnika zalecane wartości ciśnienia w oponach.

Michał Ośko

Czytaj więcej

Współpraca? To się opłaca!

Nie od dziś wiadomo, że razem nie tylko raźniej, ale także lepiej. Dlatego nie brakuje przykładów na to, że współpraca się opłaca