baner_formula_2024

Współpraca? To się opłaca!

Barbara Majoch
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Nie od dziś wiadomo, że razem nie tylko raźniej, ale także lepiej. Dlatego nie brakuje przykładów na to, że współpraca się opłaca – pod wieloma względami. Przekonuje się o tym coraz więcej rolników przy okazji wdrażania nowości produktowych, nowatorskich rozwiązań czy innowacji turystycznych na terenach wiejskich. Na współpracę stawiają również członkinie Stowarzyszenia Liderki Innowacji – Barbara Majoch, Maria Zdebska, Lidia Moroń-Morawska, Marta Zawierucha i Małgorzata Pucer.

Uprawa imbiru w Polsce? To możliwe dzięki współpracy!

Dzięki wspólnym oraz innowacyjnym działaniom agroprzedsiębiorczyń, rolników, naukowców i brokerów innowacji, powstał projekt „Polski imbir” w ramach działania „Współpraca”.

Połączyłam swoje siły w działaniu ze wspaniałymi rolniczkami oraz innowatorkami  –  Marią Zdebską oraz Lidią Moroń-Morawską, a także z Mateuszem Morawskim. Tak powstała spółka AgriSmart – która zajmuje się innowacjami w branży rolno-spożywczej. Uczestniczący w projekcie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przekonali nas, że poprzez projekt „Polski imbir” możemy przyczynić się do wydarzenia przełomowego w Polsce. Stwierdziłyśmy, że pomysł aklimatyzacji tej rośliny w naszym kraju może okazać się realny – opowiada Barbara Majoch, prezeska Spółki AgriSmart i koordynatorka projektu „Polski imbir”.

Jak precyzuje innowatorka, celem operacji „Polski imbir” jest opracowanie technologii uprawy imbiru poprzez przeniesienie jej do warunków geograficznych i środowiskowych panujących w Polsce wraz z optymalizacją procesu podkiełkowania kłączy w kontrolowanych warunkach (podczas kiełkowania ma zostać opracowany przyspieszony cykl uwzględniający kiełkowanie). Celem projektu jest również opracowanie innowacyjnego procesu pozyskania klarownego soku z imbiru.

Klarowny sok z imbiru będzie stanowił kluczowy składnik napojów funkcjonalnych o właściwościach prozdrowotnych (obecnie na rynku nie są dostępne żadne produkty, w których sok tłoczony z imbiru jest klarowny). W projekcie zostanie zoptymalizowany i dopracowany wstępny proces tj. tłoczenie soku z imbiru – wyjaśnia Barbara Majoch.

Warto dodać, że Barbara Majoch, by wdrażać innowacje, podejmuje współpracę na różnych płaszczyznach w Polsce, ale także poza jej granicami. Wraz z Marią Zdebską i prof. Joanną Kobus-Cisowską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Piotrem Szulcem oraz Przemysławem Lecykiem – brokerem innowacji, odwiedzili m.in. jedną z uczelni wyższych w Chennaj, gdzie ustalili warunki współpracy międzynarodowej. Spotkali się również z przedstawicielkami indyjskiego przemysłu rolno-spożywczego w Centralnym Instytucie Badań Technologicznych w Dziedzinie Żywności  oraz mieli możliwość wymiany informacji z plantatorami imbiru.

Wspólne tworzenie oferty turystycznej

Marta Zawierucha w dolnośląskiej wsi w Krainie Wygasłych Wulkanów stworzyła wraz z mężem nie tylko przyrodniczą zagrodę, ale także ziołowe laboratorium, które przyciąga turystów. Z pasją tworzy m.in. receptury kosmetyków czy herbat, a przy tym uczy tego innych podczas warsztatów zielarskich i nie tylko. Działalność ich zagrody „Zielony wulkan” cały czas rozwija się dzięki temu, że działają w ramach kaczawskiej Sieci Współpracy, której oferta edukacyjna zdobyła nawet wyróżnienie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Na podium – jako najlepszy produkt turystyczny Dolnego Śląska, stanęła z dużymi podmiotami, jak zoo we Wrocławiu czy kopalnia w Wałbrzychu.Kilkadziesiąt różnych podmiotów potrafi razem współpracować i stworzyć bardzo ciekawą ofertę, wzajemnie się promować i wspierać.

Jesteśmy doskonałym przykładem na to, jak można rozwijać tereny wiejskie – wspólnie! Zrozumieliśmy, że by przyciągnąć turystów, musimy razem stworzyć sieć atrakcji, a nie stanowić dla siebie konkurencji.  Stworzyliśmy społeczność, która aktywnie działa i tworzy wyjątkową ofertę turystyczną i edukacyjną. Pomagamy także w przybliżaniu i zachowaniu dawnej kultury, rzemiosła i sztuki. Tworzymy wspólny kalendarz z rozmaitymi wydarzeniami u członków sieci. I to jest NASZA droga do sukcesu! – podsumowuje Marta Zawierucha.

Współpraca w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych

Małgorzata Pucer, razem ze swoim mężem Dariuszem, z sukcesami wprowadzają innowacje w pszczeli świat. Nie tylko jako pierwsi ruszyli z produkcją miodów ekologicznych na Warmii i Mazurach, założyli również przy pasiece w gminie Barciany, uznaną za najlepszą w tym regionie zagrodę edukacyjną należącą Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Niemal codziennie odwiedzają ją dzieci z przedszkoli i szkół, które uczestniczą w warsztatach o charakterze proekologicznym.

Stworzyliśmy  kilka autorskich programów edukacyjnych dostosowanych do wieku dzieci i dorosłych mieszczących się w  kilku zakresach budżetowych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Dla zwiększenia atrakcyjności, programy edukacyjne połączone są z ofertą artystyczną (na przykład wytwarzanie świec z wosku pszczelego). Nasze pomieszczenia są tak skonstruowane, że sprawiają wrażenie, że jesteśmy w pasiece pszczelej. Każdy może u nas przenieść się w przestrzeń iluzji optycznych za pośrednictwem technologii 3D, zwiedzić krainę emocji oraz odkryć przyrodniczych. Można u nas obejrzeć pszczoły w szklanym ulu i dowiedzieć się jaką rolę pełnią poszczególne osobniki w rodzinie pszczelej. W naszej Pasiece Edukacyjnej, prowadzone są zajęcia w zakresie produkcji pszczelarskiej, bartnictwa, przetwórstwa miodu, świadomości ekologicznej i konsumenckiej, dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów – opowiada Małgorzata Pucer.

Jak podkreślają eksperci Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych. Celem działania sieci jest podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności, różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi. Udział w sieci jest dobrowolny i bezpłatny. Przystąpienie do sieci odbywa się na podstawie kwestionariusza zgłoszenia i rekomendacji uprawnionego doradcy ODR. Uczestnicy sieci otrzymują promocję ofert w ogólnopolskim systemie internetowym, wsparcie doradcze i szkoleniowe, a także możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń. Otrzymują również prawo do identyfikowania obiektu logo zagrody edukacyjnej.

Dzielenie się doświadczeniami w ramach Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych

Paweł Barczak – rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego, wprowadził w swoim gospodarstwie (298 ha) w Wybranowie innowacyjne rozwiązanie w zakresie melioracji. Stworzył przy swoich polach system odwadniająco-nawadniający, który w okresach posusznych jest w stanie zabezpieczyć potrzeby wodne roślin. Swoim pomysłem dzieli się z innymi dzięki temu, że funkcjonuje u niego gospodarstwo demonstracyjne należące do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

– Do melioracji szczegółowej – na najniżej położonej działce, podłączyłem meliorację pierwotną. Wszystko skierowałem do jednego ujścia, które steruje przepływem tej wody. Znajduje się ono bezpośrednio przy rowie melioracyjnym. Studzienka melioracyjna ma przepustnicę sterującą i z drugiej strony ma rurę wpływową (jest przy niej regulowany poziom wypływu, dzięki czemu mogę regulować poziom wody na polu). Nie tracę wody. Jeżeli jest jej mało w gruncie na polu, to mogę wtedy przepompować wodę z rowu melioracyjnego do studzienki melioracyjnej i skierować ją w przeciwnym kierunku – wtedy stosuję podlewanie podsiąkowe – wyjaśnia Paweł Barczak. W przypadku Pawła Barczaka, dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi sterowania wodą na polu jest korzystne dla gospodarzy, ale także dla środowiska i pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego

Maria Sikorska

W czerwcu ukazuje się w ramach projektu INFOCAP kolejne specjalne wydanie Hasła Ogrodniczego. Przedstawiamy dzisiaj jeden z artykułów nawiązujących do tematu wiodącego czasopisma: Współpraca rodzi owoce. Autorka, Maria Sikorska, od wielu lat pracuje na rzecz współpracy, szczególnie kobiet działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Jest inicjatorką i Prezeską Stowarzyszenia Liderki Innowacji. Promuje dokonania kobiet w prowadzonym przez siebie programie Z klimatem i z pasją, w TV Polsat.

Czytaj więcej