baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Europejska Sieć WPR w zakresie EIP-AGRI

Mikoryza
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Na początku lipca ukazał się nowy biuletyn Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI. Europejskie partnerstwo innowacyjne na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (EIP-AGRI) powstało w celu stworzenie polityki badań naukowych bardziej ukierunkowanej na potrzeby oraz polityki rolnej bardziej opartej na faktycznych danych. Jest ono wynikiem działań jakie UE podjęła, aby zbliżyć do siebie naukę i praktykę. W ramach partnerstwa podejmowane są działania na rzecz szerszego zastosowania w praktyce wyników badawczych i innowacyjnych rozwiązań i opracowywania programu badań naukowych, który w większym stopniu uwzględnia potrzeby rolników i leśników.

W bieżącym numerze biuletynu znajdują się m.in. informacje na temat:

Pozostałości zwierzęce jako źródło ograniczenia emisji i utraty składników odżywczych – portugalska grupa operacyjna, nominowana do nagród za innowacyjność EIP-AGRI, opracowuje proces zarządzania mający na celu wykorzystanie odpadów z systemów intensywnej hodowli zwierząt jako zasobu do dalszego wykorzystania.

Konferencja „Grupy Operacyjne EIP-AGRI: Innowacje w praktyce” –  500 uczestników świętowało osiągnięcia europejskich grup operacyjnych podczas konferencji, która odbyła się w maju 2024 r. w Portugalii. Wydarzenie obejmowało wizyty terenowe, inspirujące prezentacje, dyskusje panelowe i interaktywne warsztaty, których celem było wymiana dotychczasowych doświadczeń i przygotowanie nowych grup operacyjnych. Dostępne jest już nagranie oraz broszura z tego wydarzenia.

Europejski konkurs dla grup operacyjnych „EIP-AGRI Innovation Awards” – poznaj zwycięzców. Dostępny jest film i broszura informacyjna do pobrania.

Broszura Europejskiej Sieci WPR: Możliwości współpracy i finansowania dla grup operacyjnych – grupy operacyjne mogą czerpać korzyści z wymiany wiedzy z innymi innowacyjnymi projektami poprzez powiązania (trans)narodowe lub ogólnounijne. Niniejsza broszura przedstawia efektywne współprace, źródła finansowania, platformy wsparcia i działania w zakresie tworzenia sieci kontaktów, które mogą zainspirować grupy operacyjne do łączenia się i wspierania innowacji w całej UE. Broszura dostępna jest w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

Wizyty krzyżowe pomiędzy organizacjami zarządzającymi –  Europejska Sieć WPR organizuje coroczne wzajemne wizyty między grupami operacyjnymi, aby zapewnić możliwości transgranicznej wymiany wiedzy i wzajemnego uczenia się między grupami operacyjnymi. Pod koniec czerwca odbyły się dwie kolejne wizyty krzyżowe. Obejrzyj film: 4 powody, dla których warto dołączyć do wizyt krzyżowych Europejskiej Sieci WPR.

Nadchodzące możliwości dla grup operacyjnych w zakresie innowacji, wymiany wiedzy i EIP-AGRI – od lipca 2024 r. w ramach instrumentu wsparcia rozpocznie się nowy program działań, w ramach którego przed grupami operacyjnymi otwiera się wiele możliwości. W nowym roku odbędą się trzy nowe wizyty krzyżowe, seminaria na temat „Robotyki i sztucznej inteligencji (AI) w rolnictwie i leśnictwie” oraz „Gospodarstwa demonstracyjne”, warsztaty na temat „Innowacje w logistyce na rzecz poprawy pozycji rolników w łańcuchu dostaw” i „Biogospodarka o obiegu zamkniętym – waloryzacja produktów ubocznych”.

Innowacje społeczne i grupy operacyjne – grupy operacyjne zajmują się celami Europejskiej Sieci WPR, w tym innowacjami społecznymi. Rolnictwo społeczne w innowacyjny sposób wykorzystuje zasoby rolne i środowisko naturalne gospodarstwa do prowadzenia działalności opiekuńczej i usług socjalnych. Pobierz broszurę na temat innowacji społecznych.

Możliwości dla grup operacyjnych w ramach programu „Horyzont Europa” – grupy operacyjne mają możliwość zaangażowania się w projekty o zasięgu ogólnounijnym, takie jak projekty wielopodmiotowe „Horyzont Europa” czy sieci tematyczne . W ramach programu „Horyzont Europa” uruchomiono kilka ogólnounijnych sieci tematycznych, które transgranicznie dzielą się najlepszymi praktykami z grup operacyjnych EIP-AGRI, aby umożliwić szersze wykorzystanie innowacyjnych wyników. FOREST4EU jest przykładem jednej z takich sieci tematycznych, która promuje grupy operacyjne poświęcone leśnictwu i agroleśnictwu.

Czytaj więcej

Potencjał ekologicznej uprawy

Ekologiczna produkcja roślinna jest modna,  ze względu na promocję zdrowego stylu życia. Dane statystyczne wskazują, że rynek produktów ekologicznych w Polsce prężnie

Młodzież na wsi, młoda kobieta sterująca dronem nad polem

Innowacje kierowane przez kobiety

Kobiety od dawna są marginalizowane i niedostatecznie reprezentowane w sektorze rolniczym oraz bardziej ogólnie w sektorze wiejskim. Wiele innowacji i wartościowych praktyk

Drzewa na polach

Dlaczego warto sadzić drzewa wśród pól lub przywracać dawne zadrzewienia śródpolne? Jaką pełnią rolę w przyrodzie? Dlaczego niektórym przeszkadzają? O pozytywnej roli