baner_formula_2024

Rolnictwo ekologiczne – certyfikacja gwarancją jakości

Screenshot 2024-07-29 at 17-23-44 (235) Odc. 10 Rolnict[...]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Rynek produktów ekologicznych w Polsce należy do rozwijających się i najbardziej perspektywicznych sektorów produkcji i handlu w kraju. Gospodarstwa ekologiczne stanowią obecnie w Polsce 3% powierzchni upraw. Polska słynie z produkcji certyfikowanych jabłek oraz owoców miękkich, m.in.: truskawek, jagód, aronii i porzeczek. W Polsce zaczyna się rozwijać także produkcja ekologicznego mleka oraz wyrób certyfikowanych serów.

Obecnie w Polsce prawie 20 tysięcy producentów ekologicznych gospodaruje na powierzchni niemal 550 tys. ha ekologicznych użytków rolnych (dane z 2021 roku, GUS). Stanowi to 3,74% wszystkich użytków rolnych w Polsce. Liczba gospodarstw i powierzchnia ekologicznych użytków rolnych nieznacznie wzrasta w ostatnich latach.

Działania związane z wprowadzeniem metod ekologicznych w prowadzeniu gospodarstwa są również dodatkowo premiowane, poprzez zwiększone dopłaty bezpośrednie oraz inne dodatki związane z takim sposobem prowadzenia działalności. W Planie Strategicznym 2023-2027 wprowadzono nowe rozwiązania dla wsparcia rolnictwa ekologicznego. A wszystko to z korzyścią dla konsumentów i środowiska naturalnego.

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym wprowadzamy w tematykę upraw ekologicznych w gospodarstwie rodzinnym Agaty Machockiej w Cisowie oraz certyfikacji takiej produkcji, prowadzonej przez firmę PNG sp. z o.o.

Czytaj więcej

Nawożenie zbóż wiosną

Które nawozy zakwaszają glebę?

Nie jest tajemnicą, że nawozy mineralne, które stosujemy na polach odpowiadają za zakwaszenie gleby. Dlaczego do tego dochodzi i jak z tym

Przygotowanie pola do siewu

Jak poprawić jakość gleby przed sezonem?

Gleba to fundament rolnictwa. Jej struktura, skład chemiczny i biologiczny mają kluczowe znaczenie dla efektywności siewu, wzrostu roślin oraz plonów. Właściwa struktura