Zasady i efekty wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej to jeden z priorytetowych tematów polityki informacyjnej EU. Zadanie realizowane jest przez program IMCAP (Information Measures Common Agricultural Policy), w ramach którego EU współfinansuje projekty realizujące kampanie informacyjne, audycje telewizyjne i radiowe, spotkania z rolnikami i mieszkańcami obszarów wiejskich. Jednym z beneficjentów programu już po raz trzeci jest wydawca Wiadomości Rolniczych Polska.
Program IMCAP ma na celu wyjaśnienie zasad i podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wsparcia Unii Europejskiej dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich poprzez WPR. Wspiera też nawiązywanie współpracy z rolnikami i innymi podmiotami na obszarach wiejskich oraz umożliwienie im dostępu do aktualnej wiedzy na temat WPR. Wydawca naszej gazety już trzeci rok realizuje szeroką kampanię, wpisującą się w te cele, pod nazwą: Nowa Wspólna Polityka Rolna – szansą i wyzwaniem dla Polski.
Dwa ostatnie lata to trudny okres dla polskiego i europejskiego rolnictwa, charakteryzujący się kryzysem gospodarczym, który zdominował sektor rolno-spożywczy. Odczuliśmy skutki wejścia na polski rynek ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych, a rolnicy musieli zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem związanym z wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Wdrożeniu nowych zasad WPR towarzyszą częste zmiany przepisów i ich interpretacji.
Realizowany przez nas projekt korzysta ze wszystkich dostępnych nam narzędzi, żeby wspierać rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w obliczu tych zmian. Zwłaszcza, że już prowadzone są dyskusje i konsultacje, nad kolejnym obliczem WRP po 2027 roku. Większość środków przekazu w kampanii, pozostaje bez zmian. Głównym naszym narzędziem jest portal www.politykarolna.eu z newsami, artykułami, relacjami czy materiałami wideo. W naszych czasopismach ukazują się specjalne wkładki dedykowane różnym aspektom wdrażania WPR. W poprzedniej edycji projektu dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. webinaria z udziałem ważnych dla branży ekspertów. W projekcie, którego realizacja rozpoczęła się w sierpniu br. podobną rolę spełniać będą wideopodkasty pod nazwą: Rozmowy o WPR. Co miesiąc będziemy zadawać ekspertom, naukowcom i rolnikom pytania na najważniejsze w Polsce tematy rolnicze.
Zrównoważone rolnictwo to rozsądny kompromis, który daje odpowiedź na wiele wyzwań związanych z przyszłością rolnictwa w Polsce. Zielona transformacja to szansa dla 1,3 mln gospodarstw w naszym kraju. Daje mniejszym, tradycyjnym gospodarstwom rodzinnym możliwość specjalizacji w produkcji rolnej i otrzymania wsparcia ze Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego ten temat jest i będzie bardzo ważny w najbliższej przyszłości i warty rozpowszechnienia. Zagadnienia takie jak odnawialne źródła energii, gospodarka wodna, emisja CO2 i rolnictwo węglowe będą obecne w naszych artykułach, filmach i wideopodcastach. Zielona transformacja w polityce rolnej to również główny temat konferencji planowanej w ramach projektu.
Doceniając rolę kobiet w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, będziemy nadal promować ich działania. Pod hasłem „Kobiety w WPR” będziemy dostarczać treści o liderkach z obszarów wiejskich oraz o możliwościach wsparcia kobiet w działalności rolniczej i pozarolniczej. Rozwijamy współpracę z różnymi podmiotami wspierającymi aktywność kobiet w rolnictwie, w tym ze Stowarzyszeniem „Liderki Innowacji”.
Zapraszamy do korzystania z dostarczanych przez nas w ramach kampanii treści i aktywnego udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach, o których informować będziemy na portalu www.wrp.pl
Monika Witek, Koordynator projektu