baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Wioski Bioenergetyczne – OZE na obszarach wiejskich

photovoltaic-4525178_1280
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Energia odnawialna odgrywa kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych i walce ze zmianą klimatu. Inwestowanie w czystą energię może sprawić, że rolnicy, leśnicy i społeczności wiejskie będą mniej zależni od paliw kopalnych. Przejście na energię odnawialną może również stymulować innowacje, miejsca pracy i możliwości biznesowe, i przyczynić się do rozwoju obszarów wiejskich w całej UE. Produkcja i wykorzystanie energii odpowiada za ponad 75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Dekarbonizacja systemu energetycznego UE ma zatem kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych na rok 2030. WPR na lata 2023–2027 oferuje wiele możliwości wprowadzenia energii odnawialnej lub promowania efektywności energetycznej w gospodarstwach rolnych i społecznościach wiejskich. Przeczytaj o celach Zielonego Ładu UE dotyczących przejścia na czystą energię. Zrównoważona energia zasilana przez społeczności W obliczu rosnących cen energii i wyzwań klimatycznych, „Wioski Bioenergetyczne” wykorzystują współpracę społeczności jako klucz do zmniejszenia zależności od energii kopalnej i większego inwestowania w zrównoważone wykorzystanie lokalnych zasobów.

Przyszłościowe zabezpieczenie gospodarstw dzięki energii słonecznej Większość rolników ma dużo miejsca na dachu. To stawia ich w idealnej pozycji do wytwarzania energii dla swoich gospodarstw poprzez instalację paneli słonecznych. Dla irlandzkich rolników odpisy podatkowe i dotacje w ramach WPR sprawiają, że energia słoneczna jest teraz bardziej atrakcyjna niż kiedykolwiek. Wielu rolników rozważa wykorzystanie energii odnawialnej, aby obniżyć koszty energii i uczynić swoje gospodarstwa bardziej samowystarczalnymi i odpornymi. Irlandzcy rolnicy mogą skorzystać z programu Solar Capital Investment Scheme (SCIS) w ramach Targeted Agricultural Modernisation Scheme (TAMS), finansowanego w ramach filaru II WPR. Obejmuje to dotacje na inwestycje infrastrukturalne w gospodarstwach oraz na instalację paneli słonecznych i systemów magazynowania energii w akumulatorach. Dzięki korzystnym odpisom podatkowym, łączenie instalacji słonecznych na dachach gospodarstw z magazynowaniem energii w akumulatorach i systemem podgrzewania wody w gospodarstwie może przynieść zwrot netto z inwestycji na poziomie do 57% rocznie.

Z farmy do sieci miejskiej: francuska kolektywna grupa rolników zamienia odpady rolnicze w wartość dodaną We francuskim regionie Normandii, grupa operacyjna przyznała rolnikom centralną rolę w tworzeniu zakładu biometanu, zamieniając odpady rolnicze w energię odnawialną dla lokalnej sieci miejskiej. W grupie operacyjnej kolektyw 37 rolników połączył siły z przemysłową firmą agrobiznesową, lokalną szkołą rolniczą, Izbą Rolniczą i firmą produkującą karmę dla zwierząt. Partnerstwo utworzyło zbiorową jednostkę fermentacji beztlenowej, która produkuje biometan z lokalnej biomasy. Rolnicy dostarczają odpady, takie jak obornik, kiszonkę z trawy oraz nadwyżki lub paszę niskiej jakości do zakładu, gdzie są one zamieniane na biogaz i dalej oczyszczane na biometan. Ten odnawialny gaz ziemny jest następnie ponownie wtryskiwany do sieci gazowej miasta Vire. Nadmiar ciepła pobliskiej firmy produkującej karmę dla zwierząt jest rozprowadzany do zakładu, gdzie jest wykorzystywany w procesie trawienia. Wprowadzenie zielonego biometanu do publicznej sieci elektroenergetycznej może znacznie pomóc w zmniejszeniu emisji CO2. Antoine Herman, dyrektor firmy agrobiznesowej Agrigaz, jest dumny, że rolnicy również na tym korzystają: „Nasi lokalni rolnicy mogą teraz dobrze wykorzystać nadmiar biomasy. Część fermentatu z zakładu jest przetwarzana na wysokiej jakości nawóz, którego mogą używać na swoich polach. Pomaga im to ograniczyć zużycie i koszty nawozów chemicznych, co również przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Nasza współpraca wzmacnia konkurencyjność ich gospodarstw. Mamy nadzieję, że za kilka lat osiągniemy również korzystniejsze zyski ekonomiczne”.

Źródło: Agrinnovation Magazine

Czytaj więcej

Wsparcie dla rolników uprawiających owoce

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała komunikat o wsparciu dla uprawiających owoce rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez przymrozki wiosenne lub grad.

Mocna złotówka, niższe dopłaty

4,2788 złotych za jedno euro – to tegoroczny kurs do przeliczenia euro z unijnych dopłat obszarowych na krajowe stawki pomocy. W tym