Szkoły kształcenia rolniczego w Polsce odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu młodych ludzi do pracy w sektorze rolnym, który stanowi jeden z fundamentów polskiej gospodarki i podstawę do budowania samowystarczalności żywnościowej kraju.
Dzięki nowoczesnym programom nauczania, zaawansowanemu sprzętowi i bliskiej współpracy z firmami z branży rolniczej, te placówki edukacyjne oferują uczniom praktyczne umiejętności i wiedzę niezbędną do sprostowania wyzwaniom współczesnego rolnictwa. Dziś przedstawiamy jedną z takich placówek – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie i rozmawiamy z jej dyrektorem Jolantą Kawszyn.
Głównym zadaniem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie jest edukacja młodzieży. Od kiedy działa placówka i w jakich kierunkach mogą się w niej uczyć absolwenci szkół podstawowych?
Jolanta Kawszyn (J.K.): Nasza szkoła działa od 1946 roku. Początkowo, jako Zespół Szkół Ogrodniczych – (Technikum Ogrodnicze 5-letnie i 3-letnie na podbudowie Zasadniczej Szkoły Ogrodniczej, Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza i Policealne Studium Ogrodnicze), później Centrum Edukacji Ogrodniczej, a od 1 stycznia 2021 roku, jako Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, którego organem prowadzącym jest minister rolnictwa i rozwoju wsi. Młodzież może rozwijać swoje zainteresowania i pasje w technikum zawodowym na kierunkach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii, technik hodowca koni – profil policja konna, czy technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a także w Branżowej Szkole I Stopnia na kierunku ogrodnik oraz mechanik operator urządzeń i maszyn rolniczych. Dla dorosłych mamy przewidziany kwalifikacyjny kurs zawodowy – kierunek ogrodnik. Dla młodzieży mamy również szeroką gamę tematycznych kół zainteresowań.
Centrum Kształcenia Rolniczego dysponuje zapleczem produkcyjnym, gdzie uczniowie odbywają zajęcia praktyczne. Jakie obiekty uprawowe obejmuje, jakie jest ich wyposażenie?
J.K.: Grunty uprawowe i obiekty produkcyjne obejmują łącznie 2,73 ha. Znajdują się na nich poletka dydaktyczne ‒ 0,40 ha, sad śliwowy ‒ 0,29 ha, tunele foliowe i obiekty szklarniowe ‒ 0,40 ha, trawy na gruntach ornych (boisko sportowe) ‒ 0,36 ha, mieszanka zbożowo-strączkowa ‒ 0,37 ha, warzywa gruntowe ‒ 0,47 ha i powierzchnia ugorowana ‒ 0,45 ha. Wyposażenie do produkcji stanowią tunele foliowe wyposażone w proste systemy nawadniania roślin, szklarnie wyposażone w system centralnego ogrzewania gazowego, dozownik nawozów Nutri-Fit wyposażony w kropelkowe systemy nawadniania w 8 obiektach szklarniowych, mieszalnik substratów oraz doniczkarkę Javo-Combi do mechanicznego napełniania doniczek. Do obsługi upraw dysponujemy mikrociągnikiem z wyposażeniem towarzyszącym do uprawy gleby, nawożenia i ochrony roślin oraz ciągnikiem Ursus U-1222 wyposażonym w podstawowe narzędzia uprawowe do nawożenia i ochrony roślin.
Prowadzą Państwo współpracę z firmami hodowlano-nasiennymi w zakresie badań odmianowych i technologii produkcji. Od kiedy ona trwa, jakie gatunki warzyw obejmuje i jakie ma znaczenie dla szkoły?
J.K.: Współpracę z firmami hodowlano-nasiennymi w zakresie badań odmianowych i technologii produkcji prowadzimy od 2011 roku. Są to firmy: Hazera Poland Sp. z o.o., PNOS w Ożarowie Mazowieckim, COBORU SDOO w Szczecinie-Dąbiu oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Paweł Dolata z Gryfina. Badania doświadczalne i odmianowe dotyczyły między innymi ogórka szklarniowego, ogórka gruntowego w uprawie szpalerowej, pomidora szklarniowego i papryki, cukinii i kabaczka.
Oprócz porównywania odmian sprawdzali Państwo również wpływ innych czynników na plonowanie warzyw szklarniowych. Na czym polegały te doświadczenia?
J.K.: Badania doświadczalne prowadzone w naszej placówce dotyczyły oceny wpływu na wzrost i plonowanie gatunków warzywniczych różnych systemów oraz pielęgnacji roślin; rodzaju zastosowanego podłoża (organiczne ‒ włókno kokosowe, inertne ‒ wełna mineralna); sposobu uprawy, miedzy innym z rozsady szczepionej i nieszczepionej oraz rodzaju osłony. Ocenie porównawczej kolekcji poszczególnych gatunków i odmian warzyw podlegały takie cechy produkcyjne i handlowe, jak budowa, pokrój i ulistnienie roślin; wigor, tempo wzrostu; odporność na choroby; wydajność i wyrównanie plonowania; jakość plonu, czyli długość owoców, średnica, barwa, waga; wigor pozbiorczy owoców i możliwość przechowywania.
Ponadto staramy się promować szkołę, rolnictwo i ogrodnictwo przez innowacyjne i nowatorskie kształcenie oraz przekazywanie wiedzy uczniom i nauczycielom. W tym celu organizowane są robocze warsztaty szkolne – spotkania dotyczące prowadzonych doświadczeń z udziałem przedstawicieli firm nasiennych i plantatorów ze środowiska lokalnego. Organizujemy nieodpłatne pozyskiwanie sadzonek, rozsad, cebul, nasion, katalogów, folderów, wykorzystywanych do celów dydaktycznych. Posiadamy dostęp do najnowszych odmian warzyw, a także promujemy szkołę poprzez sprzedaż produktów dla naszego środowiska lokalnego. Nasi uczniowie mają możliwość udziału w organizowanych seminariach ogrodniczych z udziałem firm, z którymi współpracujemy.
Dodatkowo organizowanie szkoleń pokazowych jest również formą promocji naszej szkoły w środowisku zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim za pośrednictwem mediów, między innymi, takich jak miesięcznik „Szklarnie Tunele Osłony” i „Warzywa” wydawnictwa Plantpress.
Rozmawiała Anna Arabska – Plantpress
Zdjęcia: A. Arabska, A. Czerwińska-Nowak