baner_formula_2024

Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego

Warzywa korzeniowe
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Rolnictwo ekologiczne odgrywa kluczową rolę w budowaniu zrównoważonej przyszłości Europy. Obchodzony 23 września Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego ma na celu promocję ekologicznych rozwiązań w rolnictwie, które są odpowiedzią na wyzwania związane z ochroną klimatu i zasobów naturalnych.

Rolnicy w całej Europie coraz częściej sięgają po te metody, a święto to stanowi doskonałą okazję, by dowiedzieć się więcej o korzyściach z ich stosowania. Dzień ten, podkreśla również, jak ważne są odpowiedzialne i innowacyjne podejścia do uprawy, które wspierają zdrowie planety i ludzi. Bezpieczeństwo i dostępność wysokiej jakości żywności są ważne dla społeczności i zdrowia publicznego, a zrównoważona produkcja żywności staje się kluczowa w walce z kryzysem klimatycznym oraz ochroną i odtwarzaniem bioróżnorodności. Unia Europejska postawiła sobie ambitny cel, aby do roku 2030 25% użytków rolnych było wykorzystywanych zgodnie z ekologicznymi standardami.

Uprawa cebuli

Kluczowe cele

Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego stanowi platformę do propagowania idei zrównoważonego rolnictwa i podkreślania jego wielowymiarowych korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa. Do najważniejszych celów tego święta należą:

  1. Podniesienie świadomości społecznej – uświadomienie konsumentom, jak istotną rolę pełni rolnictwo ekologiczne w ochronie zdrowia gleby, zasobów wodnych i bioróżnorodności, a także w produkcji zdrowej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności.
  2. Promowanie lokalnej produkcji ekologicznej – Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego to okazja do zwrócenia uwagi na małe, lokalne gospodarstwa, które wytwarzają produkty ekologiczne. Konsumenci mają szansę poznać wartości płynące z zakupów lokalnych produktów, które są nie tylko zdrowsze, ale także wspierają rozwój regionalnych gospodarek.
  3. Wspieranie zrównoważonych praktyk – praktyki ekologiczne wspierają bardziej zrównoważony model rolnictwa, który odpowiada na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. Metody te pomagają w ochronie zasobów naturalnych i redukcji emisji dwutlenku węgla, zapewniają odpowiedni cykl węglowy i wodny, co jest kluczowe dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
  4. Zachęcanie do współpracy między państwami członkowskimi – Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego sprzyja wymianie doświadczeń i dobrych praktyk między rolnikami, przedsiębiorcami oraz rządami krajów członkowskich. Współpraca na poziomie europejskim jest kluczowa dla sukcesu transformacji rolnictwa w kierunku bardziej zrównoważonego modelu.

Rolnictwo ekologiczne — co warto wiedzieć?

Biorąc pod uwagę, jak ważne jest uświadomienie konsumentom, jak istotną rolę pełni rolnictwo ekologiczne w ochronie zdrowia gleby, zasobów wodnych i bioróżnorodności, a także w produkcji zdrowej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+ opracowała broszurę „Rolnictwo ekologiczne. Co warto wiedzieć?”. W dokumencie wskazano m.in. następujące informacje:

  • Na czym polega rolnictwo ekologiczne i czy warto zostać rolnikiem ekologicznym?
  • Do czego dąży rolnictwo ekologiczne?
  • Postrzeganie produktów ekologicznych przez konsumentów.
  • Jak rozpoznać certyfikowaną żywność ekologiczną?
  • Inspirujące pomysły i przykłady dobrych praktyk – prezentacje metod ekologicznych stosowanych przez rolników, które mogą być inspiracją do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach.
  • Przykłady projektów krajowych i międzynarodowych – innowacyjne inicjatywy realizowane w Polsce i za granicą, które pokazują, jak z sukcesem wdrażać ekologiczną transformację w rolnictwie.
  • Bieżące informacje, w tym możliwości finansowania i wydarzenia.
  • Ciekawostki o rolnictwie ekologicznym.

Broszura do pobrania tutaj

Źródło

Monika Witek

Czytaj więcej

Nawożenie zbóż wiosną

Które nawozy zakwaszają glebę?

Nie jest tajemnicą, że nawozy mineralne, które stosujemy na polach odpowiadają za zakwaszenie gleby. Dlaczego do tego dochodzi i jak z tym

Przygotowanie pola do siewu

Jak poprawić jakość gleby przed sezonem?

Gleba to fundament rolnictwa. Jej struktura, skład chemiczny i biologiczny mają kluczowe znaczenie dla efektywności siewu, wzrostu roślin oraz plonów. Właściwa struktura