W niniejszej karcie informacyjnej, opracowanej na podstawie opinii różnych interesariuszy, omówiono przykłady wykorzystania elementów „zielonej architektury” Wspólnej Polityki Rolnej przez państwa członkowskie UE w ich strategicznych planach WPR (CSP).
Zielona architektura WPR to zbiór interwencji mających na celu poprawę wyników środowiskowych i klimatycznych rolnictwa, produkcji żywności, zarządzania gruntami i obszarów wiejskich. Obejmuje ona obowiązki rolników (poprzez wymogi warunkowości) i obejmuje różne interwencje, z których wszystkie są dobrowolne dla rolników.
Grupa tematyczna (TG) ds. zielonej architektury zapewniła szerokiemu gronu grup interesariuszy z 22 państw członkowskich cenną okazję do dzielenia się doświadczeniami w zakresie projektowania i wdrażania zielonej architektury w WPR. Oczywiste jest, że nie ma rozwiązania „uniwersalnego”, ponieważ interwencje są dostosowywane do konkretnych potrzeb. Nie ma jednak wątpliwości, że wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, które mają wpływ na skuteczne wdrażanie zielonej architektury w całej WPR. Niniejsza karta informacyjna opiera się na wkładach i wymianach z członkami Grupy tematycznej ds. zielonej architektury sieci UE WPR. Członkowie przedstawili różne przykłady, w jaki sposób elementy zielonej architektury WPR są wykorzystywane przez państwa członkowskie UE w ich strategicznych planach WPR w celu zaspokojenia ich potrzeb klimatycznych i środowiskowych.
Niniejsza karta informacyjna została uzupełniona ustaleniami prac analitycznych przeprowadzonych przez Sieć UE ds. WPR na temat różnych podejść stosowanych w ośmiu wybranych państwach członkowskich UE w zakresie projektowania zielonych strategii.
źródło: EU CAP Network