baner_formula_2024

Sery z koziego mleka – sposób na biznes na wsi i rozwój gospodarstw rolnych – wideo

Screenshot 2024-12-30 at 17-31-42 Sery i przetwory z koziego mleka – sposób na biznes na wsi i rozwój gospodarstw rolnych - YouTube
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Hodowla kóz w Polsce od zawsze była niszowa. Zmiany zaczęły następować w chwili gdy pojawiło się zapotrzebowanie na rynku na kozie mleko i jego przetwory, dedykowane osobom, które posiadają alergię na krowie mleko. Dodatkowo wejście Polski do Unii Europejskiej dało możliwości pozyskiwania dotacji dla rolników, którzy prowadzą taką hodowlę. Jednak do obowiązujących od 20 lat dopłat bezpośrednich doszły także możliwości inwestowania w rozwój Rolniczego Handlu Detalicznego. A produkty z koziego mleka są poszukiwane przez konsumentów. Dlatego hodowla kóz staje się opłacalna, jeśli hodowcy inwestują w przetwórstwo.
Odwiedziliśmy hodowców z woj. opolskiego, którzy wciąż poszerzają swoje stado, produkują z koziego mleka sery i jogurty, oraz wspólnie z innymi rolnikami prowadzą sprzedaż bezpośrednią z gospodarstwa w kilku lokalizacjach.
Rolnicy zrzeszyli się też podpisując między sobą umowę konsorcjum, dzięki czemu trzymali dofinansowanie unijne z Działania Współpraca i zakupili szereg maszyn i urządzeń do produkcji przetworów z koziego mleka. Otworzyli też własny sklep z żywnością prosto z gospodarstwa.

Czytaj więcej

Gleba resztki pożniwne

Jak ważne jest życie mikrobiologiczne gleby?

Życie mikrobiologiczne reguluje obieg w glebie i dostępność dla roślin składników pokarmowych, w efekcie prowadzenia szeregu procesów glebowych, takich jak nitryfikacja, denitryfikacja,