baner_formula_2024

Wspólna Polityka Rolna po 2027 roku – w którą stronę zmierza? Podcast „Rozmowy o WPR” odc. 4

Screenshot 2024-12-30 at 16-48-01 Wspólna Polityka Rolna po 2027 roku – w którą stronę zmierza „Rozmowy o WPR” #4 - YouTube
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Mimo, że do końca obecnej perspektywy budżetowej pozostały jeszcze trzy lata, na poziomie unijnym ruszają prace nad kolejną reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest opublikowany we wrześniu 2024 roku raport z Dialogu Strategicznego nad przyszłością unijnego rolnictwa. O znaczeniu tego dokumentu i jego najważniejszych tezach rozmawiamy w 4 odcinku podcastu „Rozmowy o WPR” z profesorem Wawrzyńcem Czubakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Z inicjatywy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w styczniu 2024 roku ruszyły prace w ramach tzw. dialogu strategicznego nad przyszłością unijnego rolnictwa. Celem dialogu było nakreślenie wizji unijnego rolnictwa na kolejne lata – ale nie tylko z punktu widzenia samych rolników, ale także z perspektywy oczekiwań wielu stron zaangażowanych w dialog – począwszy od ekologów z Greenpeace aż po reprezentantów producentów nawozów.

Quo vadis Europo?
W sumie w pracach wzięli udział przedstawiciele 29 przeróżnych podmiotów reprezentujących cały łańcuch rolno-spożywczy, w tym rolnicy, spółdzielnie, przedsiębiorstwa rolno-spożywcze i społeczności wiejskie, organizacje pozarządowe, instytucje finansowe i środowiska akademickie. Prace w ramach dialogu miały dać odpowiedzi na 4 podstawowe pytania:
• W jaki sposób możemy zapewnić naszym rolnikom i społecznościom wiejskim, w których żyją, lepszą perspektywę, w tym odpowiedni standard życia?
• W jaki sposób możemy wspierać rolnictwo w granicach naszej planety i jej ekosystemu?
• W jaki sposób możemy lepiej wykorzystać ogromne możliwości, jakie dają wiedza i innowacje technologiczne?
• W jaki sposób możemy promować świetlaną i kwitnącą przyszłość europejskiego systemu żywnościowego w konkurencyjnym świecie?
Dialog wyznaczy kierunek?
Choć to na razie dość ogólny dokument, zdaniem naszego gościa, wcale nie należy umniejszać jego roli w kształtowaniu nowej WPR – wręcz przeciwnie – profesor Czubak uważa, że zawarte w dokumencie tezy będą podstawą dalszych prac nad reformą i dlatego powinniśmy się z nim dokładnie zapoznać. A prace te zapewne nabiorą tempa już w najbliższych miesiącach po ogłoszeniu przez komisarza ds. rolnictwa, Christophe’a Hansena, swojej wizji unijnego rolnictwa w kolejnych latach. Jednak droga do reformy jest jeszcze długa – ostateczny jej kształt zależeć będzie od rezultatów trilogu pomiędzy trzema unijnymi instytucjami: Komisją, Radą i Parlamentem oraz oczywiście od możliwości budżetowych w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych.

Czytaj więcej

Gleba resztki pożniwne

Jak ważne jest życie mikrobiologiczne gleby?

Życie mikrobiologiczne reguluje obieg w glebie i dostępność dla roślin składników pokarmowych, w efekcie prowadzenia szeregu procesów glebowych, takich jak nitryfikacja, denitryfikacja,