Przetwórstwo owoców i warzyw w kontekście oferowania najlepszych produktów konsumentom, jest jednym z zainteresowań badawczych naukowców z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. I to właśnie ta dziedzina nauki jednym z aspektów projektu HortiFoodTrends, dzięki któremu badacze ze Skierniewic wymieniają się wiedzą i doświadczeniem z zagranicznymi partnerami.
Przedstawiciele polskiego zespołu badawczego – Sebastian Siarkowski i Dawid Wieloch – w styczniu 2025 roku odbyli staż w Centre de Recherche de L’institut LYFE (francuski partner projektu). Celem stażu było poznanie praktycznego zastosowania laboratorium typu Living Lab i przeniesienie dobrych praktyk do działalności Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.
Pracownicy Instytutu mieli okazję zapoznać się z wymaganiami technicznymi i logistycznymi, jakie są niezbędne do stworzenia odpowiednich warunków do prowadzenia wieloetapowych badań konsumenckich mających na celu zbadanie potrzeb odbiorców oraz dostosowanie ich oczekiwań do proponowanych dań czy produktów.

Sebastian Siarkowski zwraca szczególną uwagę na praktyczne możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w przetwórstwie owoców i warzyw. Podczas stażu w Instytucie LYFE mieliśmy okazję obserwować, jak kluczowe znaczenie ma integracja nowoczesnych rozwiązań z tradycyjnymi produktami. Współpraca z francuskimi partnerami umożliwia nam lepsze zrozumienie mechanizmów wykorzystania badań konsumenckich do opracowywania innowacyjnych i nietuzinkowych produktów w branży spożywczej. Projekt HortiFoodTrends koncentruje się na wymianie wiedzy i dobrych praktyk, mając na celu efektywne wdrażanie wyników badań do zastosowań rynkowych. Kluczowym elementem tego procesu jest koncepcja Living Lab, czyli przestrzeń, w której rozwijane i testowane są innowacje we współpracy z konsumentami w rzeczywistych warunkach użytkowania. Podejście to umożliwia iteracyjne doskonalenie produktów na podstawie rzeczywistych potrzeb użytkowników, zwiększając ich akceptację rynkową oraz skuteczność wdrożeń. Współpraca z konsumentami od wczesnych etapów rozwoju produktu pozwala nie tylko na optymalizację jego cech sensorycznych i funkcjonalnych, ale także na dostosowanie ich do zmieniających się preferencji rynkowych, co stanowi istotny czynnik sukcesu w branży spożywczej.

Jednym z obszarów szkolenia stażowego było przygotowanie potraw z produktów przywiezionych przez polskich uczestników oraz przeprowadzenie panelu sensorycznego w celu oceny m.in. walorów smakowych i estetycznych przygotowanych potraw. Polskie przetwory zainspirowały francuskich kucharzy do przygotowania 2 dań wytrawnych: grzybowe velouté z kremem z jagody kamczackiej, Empanadas z kiszoną kapustą oraz dipem z aronii oraz 2 propozycji na słodko – sernik baskijski z aronią podany z Coulis aroniowym i ozdobiony chipsami z jabłek oraz ptyś z kremem z jagody kamczackiej.
Oceny przygotowanych potraw dokonała grupa focusowa w celu zebrania szczegółowych informacji pozwalających dopracowanie przepisów, określenie grupy odbiorców (goście restauracji, kawiarni lub zastosowanie w domowej kuchni), pory roku i dnia, w których danie mogłoby być serwowane, dostosowanie konsystencji oraz walorów smakowych.

Dawid Wieloch podsumowując staż zauważa: Współpraca z francuskimi kucharzami była niezwykle inspirująca. Zaskoczyło mnie, jak duże zainteresowanie wzbudziły polskie produkty. Przemyślane badania sensoryczne, jakie przeprowadziliśmy, pozwoliły nam zebrać cenne informacje, które w przyszłości pomogą lepiej dostosować nasze przetwory do potrzeb różnych grup odbiorców. Pozwoliło to także stworzyć nową perspektywę na wykorzystanie owoców jagodowych w kuchni, nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
HortiFoodTrends jest międzynarodowym projektem badawczym koordynowanym przez Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Zgodnie z założeniami realizatorów, badania i transfer wiedzy w formie projektu będą trwały do końca maja 2027 r., a łączna wartość projektu to niemal 1,5 mln. Euro. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach programu Horyzont Europa.
Więcej o projekcie na www.hortifoodtrends.eu .
Informacja prasowa