baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Europa w obliczu nowych wyzwań

fot. Pixabay
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Pod takim hasłem przewodnim odbyła się tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego (6-8 września). Jak co roku, odbywające się w Karpaczu wydarzenie, cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Przez trzydzieści jeden lat swojego istnienia stało się platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie.
Bogaty program merytoryczny XXXI Forum Ekonomicznego obejmował szereg zagadnień związanych z rolnictwem, nową WPR na lata 2023-2027 oraz bezpieczeństwem żywnościowym. W debatach uczestniczyli także przedstawiciele MRiRW, w tym minister Henryk Kowalczyk.
źródło: MRiRW

W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na ograniczanie produkcji rolnej. Jednym ze skutków wojny w Ukrainie jest przerwanie łańcuchów dostaw, a to zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w Afryce Północnej czy na Bliskim Wschodzie. Jestem zdziwiony brakiem takiej refleksji ze strony wielu krajów europejskich, bo problem migracji może się pojawić już za parę miesięcy – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk w wystąpieniu zwrócił również uwagę na zatwierdzony już Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023–2027.

Podkreślił przy tym, że zarówno rolnictwo węglowe, jak i dobrostan zwierząt wzajemnie się uzupełniają, co zachęca do tego, aby gospodarstwa były komplementarne. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że gleba dobrze zaopatrzona w próchnicę jest odporna na skutki suszy, co w obecnych czasach jest bardzo istotne.

Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na ograniczone możliwości eksportu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.Przestrzegał jednocześnie, że na przełomie roku, jeżeli nie zostanie rozwiązana kwestia zwiększenia eksportu z Ukrainy, możemy spodziewać się dużej fali migrantów.

Wicepremier zwrócił również uwagę, że ogromny wzrost cen energii w Europie wpływa znacząco na wzrost cen żywności.

Źródło: www.forum-ekonomiczne.pl, MRiRW

Czytaj więcej

Współpraca? To się opłaca!

Nie od dziś wiadomo, że razem nie tylko raźniej, ale także lepiej. Dlatego nie brakuje przykładów na to, że współpraca się opłaca