Zatwierdzony przez Komisję Europejską Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zawiera wsparcie dla dobrych praktyk rolniczych w ramach tzw. rolnictwa węglowego.
Jak ustaliliśmy prawie 2,8 mld euro czyli ponad 12 miliardów złotych trafi do rolników stosujących tak zwane rolnictwo węglowe, czyli proste i od dawna stosowane dobre praktyki rolnicze, korzystne dla gleby i środowiska i w konsekwencji zwiększające plony. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie obornika, przyorywanie słomy po żniwach, stosowanie ekstensywnego wypasu na łąkach i pastwiskach czy stosowanie dywersyfikacji upraw
Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa w ten sposób bardzo wzmacniamy wszystkich dobrych, rzetelnych rolników, dbających o ziemię, a troska o ziemię zawsze była i jest bliska sercu polskich rolników.
Żródło WRP.pl
Rolnicy mogą znacząco przyczynić się w pozytywny sposób do realizacji naszych wyzwań klimatycznych, które zostały sformułowane w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) do 2030 r. i osiągnięcia neutralność klimatycznej do 2050 roku. Poprzez odpowiednie metody uprawy, rolnicy mogą usuwać dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery i przechowywać go w sposób zrównoważony w glebie w postaci węgla organicznego (SOC – soil organic carbon). Ten rodzaj praktyki rolniczej nazywa się rolnictwem węglowym lub regeneratywnym.