baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Autonomiczne roboty w polu

Fot.-3-Robotti-White-cabbage-weeding-LR-Schmotzer
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Na rynku pojawiają się nowoczesne rozwiązania technologiczne, pozwalające m.in. na ograniczenie stosowania herbicydów. Są to autonomiczne roboty, które zostały zaprojektowane do precyzyjnego zwalczania chwastów, ale mogą wykonywać również inne prace np. siew czy nawożenie. W minionym sezonie na polskich polach pracowały maszyny z 3 firm: Agrihandler – Naïo, Agrointelli – Robotti oraz Farmsystems – FarmDroid.

Firma Agrihandler jest znana na rynku rolniczym od lat, przede wszystkim z takich marek jak np. CASE IH, Kverneland oraz JCB, ale w swojej ofercie ma również autonomiczne roboty do prac uprawowych Naïo. Jest to rozwiązanie francuskiej firmy AgTech, która od 10 lat projektuje i sprzedaje autonomiczne roboty dla rolnictwa w ścisłej współpracy z rolnikami. Są one odpowiedzią na problem z niedoborem pracowników na wsi, a także pozwalają na ograniczenie ciężkiej i żmudnej pracy oraz minimalizowanie stosowania chemicznych środków chwastobójczych. Do tej pory ponad 280 robotów Naïo zajmuje się problemami odchwaszczania na całym świecie.

W ofercie odstępne są 4 modele: Oz, Dino, Ted oraz Orio. Oz to najmniejszy model, do wszechstronnego zastosowania w ogrodnictwie, w otwartym polu lub pod osłonami. Może być zintegrowany z siewnikiem, wyposażany jest w różne narzędzia do odchwaszczania. Dino to robot przeznaczony dla rolników średniej wielkości, wyposażony w nawigację GPS RTK 2,5 cm. Jest zasilany elektrycznie. Na pełnym naładowaniu może pracować autonomiczne do 10 godzin. Prędkość pracy wynosi do 4 km/godz. Wyposażony jest w kamerę, która umożliwia precyzyjną pracę. Model ten waży 1200 kg. Średnia wydajność pracy wynosi ok. 4 ha na dzień. Ted to urządzenie dedykowane dla właścicieli winnic. Orio – autonomiczny robot, który może być wykorzystany do pielenia, siewu i innych prac uprawowych. Można go wykorzystać w warzywnictwie, uprawie buraków cukrowych, szkółkach drzew ozdobnych i owocowych. Jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu uprawach, ponieważ wyposażony jest w regulowany rozstaw kół. Maszyna ma 4 m długości, 2 m szerokości i 2 m wysokości. Szerokość robocza wynosi 3 m, a prędkość mieści się w zakresie od 0,9 do 3,2 km/godz. Nośność uchwytu narzędzi na środku maszyny wynosi 600 kg, a z tyłu – 200 kg. Moc silników elektrycznych – 4 x 3000W. Może pracować do 10 godzin. Wyposażony jest w nawigację GPS RTK do 2,5 cm.

Naïo Orio z oferty firmy AgriHandler

Duńska firma Agrointelli jest producentem autonomicznego robota polowego Robotti. Dystrybutorem tego urządzenia w Polsce jest Vantage Polska. W minionym sezonie maszyna ta pracowała na polskich polach. Współpracując z precyzyjnym siewnikiem punktowym, zasiała kilkaset hektarów, różnych upraw m.in. rzepaku, kukurydzy, słonecznika czy buraka. Była używana również do wykonywania innych zabiegów polowych. Jest to zrobotyzowany nośnik narzędzi, autonomicznie pracujący na polu. Konstrukcja tego urządzenia jest dość prosta. Robotti oferowany jest w dwóch wersjach – 150D oraz LR. Model 150D ma 2 wysokoprężne silniki Kubota (ok. 75 KM każdy, z czego jeden napędza układ jezdny, a drugi układ hydrauliki roboczej. Ten model może pracować do 20 godzin. Natomiast model LR wyposażony jest w 1 silnik spalinowy i 300-litrowy zbiornik paliwa. Producent podaje, że paliwa wystarcza na 60 godzin ciągłej pracy. Zużycie paliwa waha się od 3 do 6 l/godz. Specjalista wskazał, że szerokość i prędkość robocza maszyny nie są duże, ale dzięki temu uzyskuje się wysoką precyzję pracy. Prędkość robocza wynosi do 8 km/godz.

Zamawiając robota można go dowolnie skonfigurować, w zależności od warunków w gospodarstwie, w których ma pracować. Istnieje wiele możliwych rozwiązań do wykorzystania. Minimalna szerokość pracy wynosi 1,66 m, a maksymalna 3,65 m.

Robotti z firmy Agrointelli

Firma Farmsystems oferuje w pełni autonomicznego robota duńskiej firmy FarmDroid model FD20, którego zadaniem jest siew nasion warzyw oraz zwalczanie chwastów. Maszyna pracuje w oparciu o technologię pozycjonowania GPS oraz ekologiczne źródło energii z paneli fotowoltaicznych. Jest to precyzyjna maszyna, którą w minionym sezonie wysiano m.in. nasiona cebuli i kapusty pekińskiej. Po siewie elementy siewnika zastąpiono elementami pielącymi, aktywnymi i pasywnymi, dzięki temu robot mógł odchwaszczać plantację między rzędami oraz w rzędach z dokładnością do jednego centymetra. Niezwykła precyzja i dokładność robota pozwala utrzymać plantację wolną od chwastów.

Zaletą maszyny jest jej zasilane, które odbywa się za pomocą czterech paneli słonecznych o łącznej mocy 1,6 kW. Wydajność urządzenia, mimo jego niewielkiej prędkości roboczej (720 m/godz.), jest wysoka. Maszyna zasilana jest energią słoneczną, ale dzięki bardzo czułym panelom może pracować także w czasie bezchmurnej nocy. Jedna maszyna może obsługiwać pola o powierzchni 20 ha. Maszyna FarmDroid porusza się powoli, ale wykonuje precyzyjnie pracę. Budowa i funkcja tego urządzenia wpisują się w podejście ekologiczne, ponieważ lekka konstrukcja pozwala na pracę bez niszczenia struktury gleby. Zasilanie energią słoneczną eliminuje emisję spalin. Dzięki temu, że plantacja jest mechanicznie odchwaszczana, przyczynia się do redukcji użycia środków ochrony roślin. Robot FD20 firmy FarmDroid jest już w komercji od dwóch lat. Na świecie pracuje ok. 300 takich maszyn, a największym zainteresowaniem cieszy się wśród niemieckich ogrodników.

Autonomiczny robot FarmDroid z firmy Farmsystems

Warto podkreślić, że nowoczesny sprzęt może przyczynić się do zachęcenia młodego pokolenia do pozostania na wsi. Należy więc rozwijać nowoczesne technologie w trosce o przyszłe pokolenia.

Wspólne cechy autonomicznych robotów

Urządzenia autonomiczne przed pracą wymagają przygotowania mapy pola, na którym robot ma pracować, a następnie mogą już wykonywać zadaną pracę bez obecności człowieka na polu. Plan pola musi być precyzyjnie przygotowany z zaznaczeniem na nim wszelkich przeszkód (np. słupy, rowy, zadrzewienia). Wszystkie modele robotów mają dostępny szeroki zakres narzędzi. Nie tylko dedykowanych dla tych maszyn, ale również innych marek. Agregowane są przede wszystkim z pielnikami, chwastownikami, opielaczami czy siewnikami, ale również sadzarkami. Wydajność pracy robota zależy od modelu.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzenia te są wyposażone w bezpieczniki, które zapobiegają zderzeniu z przeszkodą na polu. Roboty mają specjalne kamery rozpoznające położenie roślin uprawnych na polu i dzięki temu odchwaszczanie prowadzone jest precyzyjnie, bez uszkadzania uprawy. Możliwe jest również wykorzystanie chwastowników pozwalających na likwidowanie chwastów pomiędzy roślinami w rzędach. Niewielka masa tych urządzeń zmniejsza ugniatanie gleby podczas pracy. Mogą się one poruszać ciągle po tych samych, wyznaczonych wcześniej ścieżkach technologicznych.

Opracowała Aleksandra Andrzejewska

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po