baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Rolnictwo UE nie powinno poświęcać produktywności w imię zrównoważonego rozwoju – stanowisko FAO

zboże1
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Ryzykowanie produktywności europejskiego rolnictwa dla celów jego zrównoważenia może powodować globalne napięcia, ponieważ inne kraje nie mogą nadrobić zmniejszonej produkcji EU – mówi ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Europejski Zielony Ład, w tym strategia „Od pola do stołu” 2020, ma na celu ustanowienie unijnego systemu żywnościowego światowym standardem zrównoważonego rozwoju. Do 2030 roku plan zakłada zmniejszenie o połowę zużycie pestycydów, zmniejszenie zużycia nawozów o 20% i przeznaczenie jednej czwartej gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne. Pojawiły się jednak obawy co do potencjalnego wpływu tych założeń na produktywność rolnictwa oraz światowe przywództwo UE i stosunki handlowe.

Zdaniem Davida Laborde’a, dyrektora działu ekonomiki produktów rolno-spożywczych w agencji ONZ ds. żywności (FAO), Europa musi znaleźć równowagę między swoimi globalnymi i regionalnymi działaniami zewnętrznymi a wewnętrznym programem zrównoważonego rozwoju. „Myślę, że zazielenianie europejskiego rolnictwa jest bardzo ważne. Chodzi o zrównoważony rozwój i nie możemy poświęcić zrównoważonego rozwoju” – powiedział. „Ale to nie znaczy, że Europa może narazić swoją produktywność” – kontynuował, dodając, że stawką jest to, w jaki sposób kraje UE mogą jednocześnie uzyskać trwały wzrost intensyfikacji i produktywność. Według urzędnika ONZ świat nie mógłby obejść się bez Europy, gdyby kontynent zrezygnował ze swojej roli w globalnej podaży i popycie na produkty rolne. „Im mniej Europa wyprodukuje, tym mniej będzie eksportować i tym więcej będzie żądać na światowych rynkach. To może zwiększyć napięcie” – ostrzegł Laborde.

Z tego powodu UE stoi przed trudnym zadaniem znalezienia odpowiedniej równowagi pomiędzy polityką wewnętrzną i globalną, które powinny również służyć do utrzymania wiodącej pozycji UE na arenie światowej w zakresie produkcji i dostarczania żywności.

Źródło: https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/fao-official-eu-shouldnt-sacrifice-food-output-in-sustainabilitys-name/

Czytaj więcej

Premie dla młodych rolników

Od 19 czerwca do 16 sierpnia 2024 r. będzie można ubiegać się o przyznanie premii dla młodych rolników. Wsparcie to realizowane jest