baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Bioróżnorodność bogactwem wsi

Screenshot 2024-02-26 at 12-24-05 Odc. 4 Czy sadownictwo to sport dla każdego
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Bioróżnorodność to fundament życia. Dlatego jej spadek ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa, gospodarki i zdrowia ludzi. Tylko w biegłym wieku na skutek intensyfikacji i doskonalenia ras pod kątem wydajności straciliśmy 1000 ras zwierząt gospodarskich.

W Polsce w okresie ostatnich 100 lat wymarło 36 gatunków zwierząt, a 330 jest zagrożonych. Problem dotyczy nie tylko gatunków dziko żyjących, ale także naszych zwierząt gospodarskich. Możemy w dużej mierze zatrzymać ten proces, zachowując różnorodność genetyczną i wspierając hodowlę rodzimych ras zachowawczych. Realizowany obecnie Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 określa zasady funkcjonowania interwencji pod nazwą „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.

Zapraszamy do obejrzenia wideo, wprowadzające w temat zachowania bioróżnorodności, szczególnie w kontekście zwierząt gospodarskich. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem uczniów i studentów kierunków rolniczych i innych pozostałych młodych mieszkańców obszarów wiejskich.

Czytaj więcej

Rewolucja Rolnictwa Regeneratywnego

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra wspólnie z jednym ze swoich partnerów EIT Food Poland stworzyła cykl publikacji naukowych będących rodzajem przewodnika po