baner_formula_2024

PolitykaRolna.eu

Bioróżnorodność bogactwem wsi

Screenshot 2024-02-26 at 12-24-05 Odc. 4 Czy sadownictwo to sport dla każdego
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
VK
Email

Bioróżnorodność to fundament życia. Dlatego jej spadek ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa, gospodarki i zdrowia ludzi. Tylko w biegłym wieku na skutek intensyfikacji i doskonalenia ras pod kątem wydajności straciliśmy 1000 ras zwierząt gospodarskich.

W Polsce w okresie ostatnich 100 lat wymarło 36 gatunków zwierząt, a 330 jest zagrożonych. Problem dotyczy nie tylko gatunków dziko żyjących, ale także naszych zwierząt gospodarskich. Możemy w dużej mierze zatrzymać ten proces, zachowując różnorodność genetyczną i wspierając hodowlę rodzimych ras zachowawczych. Realizowany obecnie Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 określa zasady funkcjonowania interwencji pod nazwą „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.

Zapraszamy do obejrzenia wideo, wprowadzające w temat zachowania bioróżnorodności, szczególnie w kontekście zwierząt gospodarskich. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem uczniów i studentów kierunków rolniczych i innych pozostałych młodych mieszkańców obszarów wiejskich.

Czytaj więcej

Uprawa ziemniaków po nawożeniu obornikiem

Obornik pod ziemniaki wiosną czy jesienią?

Ziemniaki najlepiej jest uprawiać na oborniku, gdyż umożliwia to uzyskanie wysokich plonów bulw o dobrych parametrach jakościowych. Obornik dostarcza ziemniakom łatwo przyswajalnych