Bioróżnorodność to fundament życia. Dlatego jej spadek ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa, gospodarki i zdrowia ludzi. Tylko w biegłym wieku na skutek intensyfikacji i doskonalenia ras pod kątem wydajności straciliśmy 1000 ras zwierząt gospodarskich.
W Polsce w okresie ostatnich 100 lat wymarło 36 gatunków zwierząt, a 330 jest zagrożonych. Problem dotyczy nie tylko gatunków dziko żyjących, ale także naszych zwierząt gospodarskich. Możemy w dużej mierze zatrzymać ten proces, zachowując różnorodność genetyczną i wspierając hodowlę rodzimych ras zachowawczych. Realizowany obecnie Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 określa zasady funkcjonowania interwencji pod nazwą „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.
Zapraszamy do obejrzenia wideo, wprowadzające w temat zachowania bioróżnorodności, szczególnie w kontekście zwierząt gospodarskich. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem uczniów i studentów kierunków rolniczych i innych pozostałych młodych mieszkańców obszarów wiejskich.